Blue chipy osłabiły warszawski rynek

opublikowano: 24-12-2004, 09:08

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, WIG stracił 0,6%, natomiast WIG-20 1 %. Po otwarciu kupujący podjęli próbę ataku na opór na 1936 pkt., jednakże zwyżka została powstrzymana 3 pkt. poniżej tego poziomu, natomiast w dalszej części sesji przewagę mieli sprzedający.

Indeks przebił środowe minimum i zakończył sesję na 1909 pkt. Najbliższe wsparcia wyznaczyłbym na poziomie 1905 oraz 1900 pkt., gdzie aktualnie znajduje się linia trendu wzrostowego. Przebicie tego poziomu będzie sugerowało silniejszy ruch korygujący, co z kolei sugerowałoby spadek do 1886 lub 1865 pkt. Po korekcie liczyłbym na jeszcze jedną falę wzrostową do nowego maksimum.

Najbliższy opór dla indeksu wyznacza linia przyspieszonego trendu spadkowego na 1916 pkt. W przypadku przebicia tej linii kolejny opór wyznacza poziom 1925 pkt. Kluczowy opór dla rynku znajduje się na 1933-36 pkt. Pokonanie powyższej bariery winno przełożyć się na test szczytu na 1954 pkt.

Do słabości rynku przyczyniły się wczoraj w głównej mierze akcje dużych banków, gdzie najsłabiej spisywały się walory BRE oraz PKO BP. Słabiej zachowywały się również akcje PKN, które na końcowym fixingu przebiły poprzednie minimum na 37,10 zł, co potencjalnie otwiera drogę do silniejszej korekty.

Relatywnie słabsze zachowanie dużych spółek wzmocniło sektor średnich i małych spółek. Silny wzrost odnotowały silnie wyprzedane walory Mostostalu Warszawa. Pozytywnie oceniam zachowanie Impela, który pokonał wcześniejszy lokalny szczyt na 13,80 zł, co z kolei winno zapewnić test górnego ograniczenia kanału wzrostowego na 14,60 zł. W przypadku pokonani tego poziomu kolejny opór widziałbym na 15,80 zł. Ponadto inwestorzy zainteresowali się walorami Lentexu oraz Dudy.

KONTRAKTY

Wczorajsza sesja zakończyła się marginalnym wzrostem do 1935 pkt. Po otwarciu kupującym udało się naruszyć opór na 1938 pkt., po czym rynek ustanowił dzienny szczyt na 1945 pkt. W dalszej części sesji przewagę mieli sprzedający, w efekcie czego rynek odnotował spadek do 1931 pkt. Aktywność inwestorów mierzona wielkością wolumenu oraz zakresem zmian cen była niska, natomiast na zamknięciu dodatnia baza wzrosła do 26 pkt., co w moim odczuciu wymusza niższe otwarcie na dzisiejszej sesji. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1928 pkt., wynikający ze środowego minimum. Ponadto na wykresie można doszukać się formacji głowy i ramion, która zazwyczaj stanowi zapowiedź odwrócenia trendu, a linia szyi tej formacji również znajduje się na 1928 pkt. W związku z czym przebicie tego poziomu będzie sugerowało pogłębienie tendencji spadkowej w perspektywie najbliższych sesji. Teoretyczny zasięg wynikający z formacji sugerowałby spadek do 1.897 pkt. Wcześniej wsparcia znajdują się na 1921, 1917, 1916 (linia trendu wzrostowego) oraz na 1892 pkt. Przebicie linii trendu wzrostowego będzie w moim odczuciu zapowiedzią korekty całego wzrostu od 1785 pkt. Istotnym poziomem wsparcia dla takiej prognozy jest poziom 1881 pkt., który nie powinien zostać przebity. Po korekcie winna mieć miejsce jeszcze jedna fala wzrostowa do nowego maksimum. Oporem dla rynku jest 1945 pkt. gdzie znajduje się wczorajsze maksimum, jak również linia krótkoterminowego trendu spadkowego. Pokonanie powyższego poziomu winno przełożyć się na test kluczowego krótkoterminowego oporu na 1954 pkt. W przypadku jego przebicia oczekiwałbym na ruch do nowego maksimum. Potencjalne poziom docelowy to przedział 1960 lub 1970 pkt. W przypadku pokonania powyższego poziomu kolejne opory znajdują się na 1986 oraz 2004 pkt.

Tomasz Jerzyk tomasz.jerzyk@bzwbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Blue chipy osłabiły warszawski rynek