Blue chipy wygrywają z mniejszymi spółkami

Robert Kurowski
opublikowano: 12-02-2008, 00:00

Poniedziałek, podobnie jak tydzień wcześniej, był pomyślny dla inwestorów giełdowych. Mimo spadkowego początku sesji, przez kolejne godziny handlu na GPW występowała pozytywna i dość spokojna tendencja. WIG20 zyskiwał w ciągu dnia 2,01 proc. Nie należy bagatelizować skali tej zwyżki, choć na razie jest to odreagowanie przy niskich obrotach i po kilku sesjach spadków. Pozytywne wrażenie robi dzienna rozpiętość wahań tego wskaźnika, która wyniosła około 2,9 proc.

Z analizy zachowania indeksów wynika, że to duże spółki decydowały na początku tygodnia o trendzie. Już na otwarciu przy zniżkującym o 0,9 proc. WIG20, mWIG40 wzrósł o 0,2 proc., a sWIG80 stracił zaledwie 0,1 proc. Później dwa ostatnie wymienione indeksy poruszały się znacznie spokojniej niż wskaźniki oddające zmiany cen większych firmy. Sytuacja ta może wskazywać na selektywne traktowanie rynku przez inwestorów. Tezę tę potwierdza również to, że WIG20 zachowywał się w poniedziałek równie dobrze co węgierski BUX i rytm zmian niemieckiego indeksu DAX czy francuskiego CAC40.

Przy znacznym wzroście ceny TVN (+3,3 proc.) oraz PBG (+2,4 proc.) — dla obu firm to efekt pozytywnych rekomendacji, głównymi spółkami mającymi wpływ na trend były PKO BP (+2,4 proc.) oraz Pekao (+2,8 proc.). Nie można jednak mówić o zdecydowanym wzroście popytu na akcje sektora bankowego, ponieważ w zasadzie tylko te dwie firmy pozytywnie wyróżniały się na tle branżowej konkurencji.

Duże zainteresowanie towarzyszyło notowaniom KGHM (-0,5 proc.), co przełożyło się na najwyższe obroty na akcjach tej spółki (218 mln zł). Po wypowiedziach wiceministra skarbu o możliwym pojawieniu się strat w KGHM, spółka podała, że według jej budżetu ma osiągnąć w 2008 roku dodatni wynik finansowy.

Duży, kolejny wzrost ceny akcji zanotowała spółka ZEG (+18,8 proc.). Częściowo ma to uzasadnienie w informacjach o znaczeniu operacyjnym, przekazywanych przez firmę.

Na zamknięciu sesji, mimo spadkowego początku notowań w USA, WIG20 zyskał 0,9 proc., a łączne obroty na rynku akcji GPW wyniosły 1,2 mld zł.

Robert Kurowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane