BM Banku BPH: Inwestycje Getinu związane z GBG to co najmniej 400 mln zł

opublikowano: 15-07-2004, 10:32

Getin poinformował, że na planowanym na 13 sierpnia 2004r. WZA Górnośląskiego Banku Gospodarczego S.A. spółka będzie głosować za wyrażeniem zgody na przejęcie Banku Przemysłowego S.A. oraz za podjęciem uchwały o podwyższeniu w trybie prawa poboru kapitału zakładowego Banku o kwotę 165 mln zł. Zarząd spółki uważa, iż w interesie Getin Holding S.A. jest nabycie pozostałych akcji GBG, jednak w chwili obecnej z uwagi na konieczność dokapitalizowania Banku Spółka nie posiada wystarczających środków na dokonanie w/w transakcji. W związku z powyższym Zarząd zamierza rekomendować akcjonariuszom podwyższenie kapitału Spółki w pierwszym półroczu 2005 r. Zdaniem Zarządu środki z tak uzyskanego podwyższenia służyć będą przejęciu pozostałych akcji Banku (do 100%), podniesieniu kapitału własnego Banku o kwotę około 200 mln zł., a także na dokonanie dodatkowych akwizycji pośredników kredytowych przez spółkę. Zarząd Getin Holding S.A. informuje, że Bank GBG wg wstępnych wyników za I półrocze 2004r osiągnął zysk netto 24.6 mln zł., a cały rok 2004 powinien zakończyć się wynikiem 40 mln zł.

Komentarz BM Banku BPH:

Obecnie Getin Holding posiada pakiet akcji stanowiący 71,2% KZ Górnośląskiego Banku Gospodarczego S.A, które nabył za 255 mln zł. GBG dysponuje 44 placówkami, a Bank Przemysłowy 27 placówkami. Przejęcie przez GBG Banku Przemysłowego zwiększy zasięg terytorialny GBG jednak będzie wymagało dokapitalizowania znajdującego się pod nadzorem komisarycznym Banku Przemysłowego. W dłuższej perspektywie przejęcie banku, który z pewnością będzie korzystał ze wsparcia BFG może być skuteczną formą przyspieszenia rozwoju GBG. Planowane podniesienie kapitału GBG o 165 mln zł oznacza konieczność wydatkowania przez Getin ok. 117 mln zł. W połączeniu z wydatkami na zakup posiadanego pakietu akcji GBG daje to o ponad 40 mln więcej niż spółka pozyskała z ostatniej emisji akcji. Planowane nabycie pozostałych akcji GBG, zakładając wycenę akcji na poziomie poprzedniej transakcji plus wartość obecnie planowanego podwyższenia kapitału banku oznacza wydatek ok. 150 mln zł. Uwzględniając kolejne podwyższenie kapitału GBG o 200 mln zł. i akwizycje pośredników suma planowanych wydatków, które obecnie nie mają pokrycia w posiadanych środkach spółki to nie mniej niż. 400 mln zł. Należy oczekiwać, że większość z tej kwoty spółka planuje pozyskać z emisji akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM Banku BPH: Inwestycje Getinu związane z GBG to co najmniej 400 mln zł