BM BPH: cięcia wzmocnią kursy w dłuższej perspektywie

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 28-06-2001, 09:29

Poprawa notowań po dotarciu na rynek informacji o obniżce stóp procentowych była krótka i została wykorzystana do redukcji akcji przez inwestorów. Spowodowało to pogorszenie notowań jeszcze w trakcie sesji. Dobitnie ukazuje to siłę średnioterminowego trendu spadkowego, z jakim mamy do czynienia obecnie na polskim rynku akcji. Dystrybucję akcji potwierdza wzrost obrotów na wczorajszej sesji.

Obniżka stóp procentowych mimo negatywnego oddźwięku wczorajszej sesji w dłuższym terminie będzie jednak sprzyjała poprawie notowań. Rynek w dalszym ciągu będzie oczekiwał kolejnych działań RPP jeszcze w tym roku. Potwierdzają to wczorajsze wydarzenia na rynku walutowym – mimo obniżki stóp nastąpiło umocnienie złotówki. Kontynuacja procesu obniżania stóp procentowych będzie sprzyjała poprawie sytuacji gospodarczej, spadek realnych stóp procentowych może sprzyjać osłabieniu złotówki. Powinno to poprawić wyniki finansowe spółek, co będzie miało pozytywne odzwierciedlenie w ich rynkowej wycenie. Osłabienie złotówki zmniejszy ryzyko inwestycji na rynku akcji przez inwestorów zagranicznych. Wszystko to sprawia, że mogą pojawić się sprzyjające warunki do akumulacji akcji na przełomie III i IV kwartału (po ofercie sprzedaży akcji TP).

W krótkim terminie rynek wygląda jednak dużo gorzej. Wczorajszy spadek na otwarciu spowodował zbliżenie się indeksu WIG20 do lokalnego minimum z poprzedniej środy. Lepsze notowania spółek średnich pozwalają natomiast zachować korzystniejszy obraz techniczny pozostałych indeksów: WIG (wsparcie na 14.000 pkt) oraz MIDWIG.

Wpływ na dzisiejszą sesję mogą mieć wydarzenia ze spółek, szczególnie dotyczy to Elektrimu. Pewien wpływ na zachowania się kursów akcji na najbliższych dwóch sesjach może mieć koniec kwartału. Jednak rozczarowanie wczorajszą reakcją na obniżkę stóp procentowych powoduje, ze istnieje zwiększone prawdopodobieństwo kontynuacji spadków.

Na dzisiejszej sesji oczekujemy kontynuacji spadków na początku notowań, w trakcie sesji można jednak oczekiwać pewnej poprawy notowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / BM BPH: cięcia wzmocnią kursy w dłuższej perspektywie