BM BPH PBK: Dębica ma bardzo dobre wyniki finansowe za III kwartał

06-11-2002, 10:58

Zysk netto Dębicy S.A. w trzecim kwartale 2002 roku wyniósł 24,1 miliona złotych wobec 14,67 milionów złotych osiągniętych przed rokiem. Przychody netto ze sprzedaży wzrosły do 274,36 mln złotych wobec 212,23 mln złotych przed rokiem. Narastająco przychody wzrosły do 783,76 milionów złotych z 733,22 milionów złotych przed rokiem.

Komentarz BM BPH PBK:

To kolejny bardzo dobry kwartał w wykonaniu Dębicy. Kwartalny zysk netto osiągnął rekordowy poziom 24,1 mln złotych i był wyższy od tego sprzed roku o 64 proc. Zauważalna jest oczywiście także tegoroczna progresja wyników spółki : w I kwartale 13,7 mln zł , II kwartale 22,5 mln zł i teraz 24,1 mln złotych wypracowanego zysku netto. Narastająco po trzech kwartałach Dębica wygenerowała ( po korektach) już 61,32 milionów złotych zysku netto – przed rokiem po III kwartałach było zaledwie 18,55 mln złotych zysku netto. Progresję wykazują także przychody firmy oponiarskiej : przychody za III kwartał było o 29 proc. wyższe niż przed rokiem. Narastająco po trzech kwartałach przychody wynoszą 783,76 mln złotych i są wyższe od przychodów za analogiczny okres roku ubiegłego o prawie 7 proc. Także na poziomie operacyjnym widać oczywiście zdecydowaną poprawę w stosunku do roku ubiegłego : narastająco po III kwartałach zysk operacyjny Dębicy jest o 175 proc. wyższy od tego z 2001 roku. Warto także zwrócić uwagę, że zysk netto byłby jeszcze wyższy - zaważyła na tym pozycja : starta ze zbycia inwestycji umiejscowiona w kosztach finansowych na kwotę 7,1 mln złotych.

Dobre wyniki Dębicy wynikają z korzystnych relacji kursowych (osłabienie złotego – dwie trzecie produkcji spółki trafia na eksport) oraz wyraźnej redukcji kosztów. Dały znać także efekty restrukturyzacji firmy – zmniejszenie o jedną piątą ilości zatrudnionej załogi. Bardzo dobre wyniki finansowe osiągane w tym roku przez spółkę powinny wpłynąć na wielkość ewentualnej dywidendy płaconej z zysku 2002 roku. Jeśli akcjonariusze podejmą stosowną uchwałę to można oczekiwać, że kwota dywidendy powinna być wyższa niż ostatnio płacona 0,3 zł na akcję. Oczekiwania inwestorów, co do możliwości wypłaty atrakcyjnej kwotowo dywidendy za 2002 rok powinny oczywiście dobrze oddziaływać na kurs akcji Dębicy w dłuższym horyzoncie czasowym.

BM BPH PBK S.A.

http://www.bm.bphpbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH PBK: Dębica ma bardzo dobre wyniki finansowe za III kwartał