BM BPH PBK: Komentarz do rynku futures

05-08-2003, 09:01

Niewiele ciekawego działo się wczoraj na kontraktach, choć przewaga podaży staje się coraz bardziej widoczna zwiększając w ten sposób ryzyko korekty. Sesja przyniosła wprawdzie tylko lekkie osłabienie, ale kurs jest coraz bliżej kluczowych wsparć, co może ułatwić podaży skuteczny atak już w najbliższych dniach. Otwarcie wypadło na minusie przy poprzednim minimum. Tradycyjnie już pierwsza godzina handlu niewiele wniosła i rynek pozostawał w niewielkim trendzie bocznym. Wkrótce po rozpoczęciu na kasowym popyt próbował przejąć inicjatywę i pociągnąć kurs w górę, ale skuteczną zaporą okazało się piątkowe zamknięcie, a zarazem dolna granica silnego obszaru oporu, czyli poziom 1367 pkt. Nieudane naruszenie zachęciło niedźwiedzie do większej aktywności, co przyniosło osłabienie. W połowie notowań doszło do odreagowania spadku była to tylko kilkudziesięciominutowa korekta, dla której skuteczną barierą stała się linia trendu zniżkowego w skali intra z końcówki piątkowej sesji. Również w dalszej fazie sesji stanowiła ona wystarczającą zaporę dla prób podciągnięcia kursu, który systematycznie osuwał się w dół. Przecena była bardziej efektem cofnięcia popytu niż silnej podaży, ale wystarczyło to by na zamknięciu sprowadzić kurs najniżej od zeszłej środy.

Czarna świeca powstała na wykresie przy mniejszych obrotach jest oznaką korekcyjnego charakteru spadków, ale biorąc pod uwagę chociażby coraz niżej położone maksima potencjał popytu kurczy się. Uwzględniając dodatkowo, iż ma to miejsce po nieudanych próbach sforsowania silnego oporu w strefie 1367-1378 pkt. takie zachowanie może być zapowiedzią wyraźniejszego odreagowania wzrostów w najbliższym czasie. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrośnie poważnie w momencie sforsowania wsparcia w strefie 1339-1348 pkt. wyznaczonego przez lukę hossy sprzed tygodnia i górną granicę kanału wzrostowego. Sygnałem otwierającym drogę dla większej przeceny będzie natomiast pokonanie dna na wysokości 1319 pkt. Wczorajszy spadek stanowił kolejny krok przybliżający niedźwiedzie do ataku na pierwsze z powyższych ograniczeń. Niewielki wpływ na przebieg dzisiejszej sesji będą mieć raczej notowania w USA, ale byki powinny jeszcze powalczyć o utrzymanie wsparcia zwłaszcza w okolicach dolnej granicy. Takie elementy jak sygnały sprzedaży na wielu wskaźnikach połączone często z negatywnymi dywergencjami sugerują jednak, że w perspektywie następnych dni podaż zdoła uporać się ze wsparciem i ryzyko dalszego spadku jest duże.

Jacek Buczyński

BM BPH PBK S.A.

http://www.bm.bphpbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH PBK: Komentarz do rynku futures