BM BPH PBK: Prokom ma zgodę na kupno czeskiego PVT

07-08-2003, 10:34

Czeski rząd zezwolił w środę na sprzedaż spółki informatycznej PVT grupie inwestorów, wśród których znajduje się Prokom Software. Prokom i jego dwóch partnerów finansowych podpisało w maju umowę, na mocy której zobowiązali się oni zapłacić 1,55 miliarda koron (54,94 miliona dolarów) za pakiet 96,52 procent akcji PVT.

Komentarz BM BPH PBK:

Konsrocjum w skład którego obok Prokomu wchodzą czesko-słowacka grupa finansowa J&T oraz fundusz Middle Europe Investment z Holandii podpisało pod koniec maja umowę nabycia 96,5-proc. pakietu PVT. Warunkiem jej realizacji była właśnie zgoda rządu czeskiego z uwagi na jednego z dotychczasowych akcjonariuszy, którym jest agencja rządowa. PVT jest jednym z największych integratorów systemowych w Czechach, jednak jego kondycja finansowa pozostawia wiele do życzenia (po dwóch kwartałach spółka zanotowała stratę w wysokości 7 mln. koron i zrealizowanie tegorocznych prognoz mówiących o zysku netto przekraczającym 50 mln. koron jest raczej mało prawdopodobne). Prokom ma objęć pakiet 25%, którego wartość wyniesie ok. 14 mln. USD. Najprawdopodobniej jednak rzeczywiste koszty zaangażowania będą większe z uwagi na konieczność poniesienia dodatkowych nakładów na restrukturyzację PVT, bez której perspektywy jego rozwoju nie są najlepsze. Próba zdobycia rynków zagranicznych jest kolejnym krokiem Prokomu do uzyskania przewagi konkurencyjnej, ale pozytywnych efektów tej inwestycji można oczekiwać dopiero w średnim, bądź nawet dłuższym horyzoncie inwestycyjnym. W krótkim okresie transakcja nie powinna wpłynąć na wycenę rynkową akcji Prokomu.

BM BPH PBK S.A.

http://www.bm.bphpbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH PBK: Prokom ma zgodę na kupno czeskiego PVT