BNP Paribas: inflacja i deficyt w obrotach bieżących ryzykiem dla rynku

Polska Agencja Prasowa SA
14-09-2006, 18:19

Rosnąca inflacja oraz wysoki deficyt w obrotach bieżących stanowią ryzyko dla rynku obligacji i walutowego - oceniają analitycy banku BNP Paribas.

Rosnąca inflacja oraz wysoki deficyt w obrotach bieżących stanowią ryzyko dla rynku obligacji i walutowego - oceniają analitycy banku BNP Paribas.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w czwartek, że roczna stopa inflacji sektora konsumpcyjnego sięgnęła w sierpniu 1,6 proc. wobec 1,1 proc. w lipcu. Narodowy Bank Polski poinformował, iż ujemne saldo obrotów wyniosło w lipcu 794 mln euro, a jego głównym źródłem był ujemny bilans w handlu w wysokości 750 mln euro.

"Dane potwierdzają punkt widzenia, który wyznajemy od dawna, że wysoka dynamika popytu konsumpcyjnego znajdzie wyraz w ujemnym saldzie bilansu handlowego i inflacyjnej presji" - napisali analitycy w komentarzu.

"Połączenie rosnącej inflacji z nierównowagą bilansów zewnętrznych jest głównym źródłem ryzyka dla rynku obligacji i walutowego" - dodali.

Zwrócili też uwagę na pogarszającą się perspektywę inflacyjną, wywołaną drożejącą żywnością, wysokim popytem konsumpcyjnym gospodarstw domowych oraz przewidywanymi przez rząd zwyżkami podatków w 2007 roku dla sfinansowania rosnących wydatków.

Głównego powodu stosunkowo wysokiej zwyżki inflacji w sierpniu w porównaniu z lipcem dopatrują się po stronie podaży: gorszych plonach zbóż, które przekładają się na droższą żywność (stanowiącą 25 proc. koszyka inflacyjnego). Odnotowują też wyższe ceny warzyw i owoców i spodziewają się, że w najbliższych miesiącach szybciej będą rosnąć ceny mięsa.

Stopa inflacji - według prognoz BNP Paribas - w IV kwartale br. sięgnie 2,0-2,5 proc., co jeszcze przed końcem br. skłoni Radę Polityki Pieniężnej do zacieśnienia polityki pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BNP Paribas: inflacja i deficyt w obrotach bieżących ryzykiem dla rynku