BNP Paribas: odczyt PKB za II kwartał może przyspieszyć obniżkę stóp NBP

PAP
13-08-2014, 16:41

Wstępne dane polskiego PKB za II kwartał 2014 r. będą ważną informacją dla rynku, a jeśli okażą się słabsze, to zwiększą szanse na obniżkę stóp procentowych NBP we wrześniu – ocenia BNP Paribas (BNPP). Ryzyko na najbliższe 3-4 kwartały jest oddolne.

GUS ogłosi dane w czwartek. BNPP oczekuje, że PKB za II kwartał przyrósł o 3,3 proc. rdr wobec 3,4 proc. rdr w poprzednich trzech miesiącach oraz o 0,5 proc. kdk w porównaniu z 1,1 proc. kdk w I kwartale.

Komentarz banku zwraca uwagę na rozbieżność danych o bieżącej działalności polskiej gospodarki w II. kwartale sugerujących wzrost na poziomie 3 proc. rdr oraz na mocny strumień przychodów podatkowych przemawiających za prężniejszym tempem wzrostu w tym okresie.

"Podczas gdy dane o bieżącej aktywności polskiej gospodarki dla przemysłu, budownictwa, handlu detalicznego i zagranicznego wskazują na oddolne ryzyko dla naszej prognozy, bardzo prężne przychody z podatków pośrednich sugerują coś zgoła odwrotnego" – napisał bank w środowym komentarzu.

Szczegółowe dane, które GUS ogłosi 29 bm. będą w ocenie BNPP ważnym sygnałem dla RPP zbierającej się na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu 3 września. Szanse na obniżkę głównej stopy procentowej obecnie na poziomie 2,5 proc., BNPP uważa za wyrównane, wzrosną, jeśli odczyt przyniesie rozczarowanie.

Ryzyko dla wzrostu polskiej gospodarki w najbliższych 3-4 kwartałach uznaje bank za oddolne, głównie z powodu reperkusji kryzysu ukraińskiego dla handlu UE-Rosja.

"Głębsze skurczenie się rosyjskiej gospodarki przełoży się na słabszy wzrost w Europie Zachodniej. Wpływ na tempo wzrostu w UE będą miały także sankcje, które nałożyły na siebie wzajemnie UE i Rosja. Straci na tym polski eksport, co przełoży się na niższy przyrost inwestycji i będzie miało skutki dla rynku pracy. Niższy przyrost zatrudnienia wyhamowałby z kolei konsumpcję mimo deflacji" – tłumaczy bank.

Mimo szkodliwych dla polskiego eksportu sankcji w stosunkach UE-Rosja, BNP Paribas spodziewa się, że polska gospodarka utrzyma wysokie tempo wzrostu w II połowie br. Sugerują to wskaźniki wyprzedzające m.in. przegląd koniunktury Komisji Europejskiej. W latach 2014-15 BNP Paribas przewiduje polski PKB na 3,3 proc. w obu latach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BNP Paribas: odczyt PKB za II kwartał może przyspieszyć obniżkę stóp NBP