BNP Paribas: stopy NBP spadną o 50 pkt do końca roku

PAP
28-08-2014, 14:39

Brak presji inflacyjnej m.in. przemawia za obniżką stóp procentowych NBP o 1 pkt proc. do końca tego roku, ale bardziej prawdopodobna jest redukcja o 0,5 pkt proc. - ocenia BNP Paribas.

Bank przewiduje obniżkę stóp NBP w dwu etapach w październiku i listopadzie. W efekcie stopa referencyjna na koniec 2014 r. spadnie do 2 proc. z 2,5 proc. obecnie.

Analitycy banku twierdzą, że z uwagi na "nienormalną sytuację geopolityczną" faktyczne skutki obniżki oprocentowania mogą być mniejsze, niż wynikałoby to ze stosowanych przez NBP ekonometrycznych modeli. Zgodnie z tymi modelami poluzowanie polityki pieniężnej o 1 pkt proc. powinno przełożyć się po roku na przyrost PKB o 0,55 pkt proc., stopy inflacji o 0,4 pkt proc. i osłabić nominalny, efektywny kurs wymiany złotego o ok. 2 proc.

"W warunkach bardziej normalnych niższy kurs wymiany poprawiający konkurencyjność eksportu dość szybko przekłada się na poprawę salda obrotów towarowych, zwiększając jego wkład do PKB. Jednak w sytuacji, gdy wszyscy najważniejsi partnerzy handlowi Polski odczuwają skutki impasu w stosunkach Rosji z UE, zakres poprawy salda obrotów towarowych przy niższym kursie złotego jest niewielki. Znalezienie alternatywnych rynków eksportowych wymaga czasu, dlatego w krótkim czasie niższy kurs złotego może niewiele gospodarce pomóc" – napisali analitycy banku.

Dodali, że "wpływ luźniejszej polityki pieniężnej na przyrost popytu krajowego i pobudzenie inflacji w obecnych warunkach także może okazać się niższy. Geopolityczne ryzyko zmniejsza skłonność do inwestowania bez względu na poziom oprocentowania stóp. Dodatkowo w reakcji na niższy popyt na kredyt bankowy i gorszą perspektywę wzrostu gospodarki, banki mogą usztywnić kryteria przyznawania kredytów. Stąd koszt kredytu dla pożyczkobiorców prywatnych może się nie zmniejszyć, mimo obniżki stóp NBP" – tłumaczą w komentarzu.

W takich warunkach osiągnięcie celu istotnego osłabienia waluty i obniżenia kosztów kredytu wymagałoby bardziej zdecydowanej redukcji oprocentowania stóp o 1 pkt proc. w dwu etapach – argumentuje BNPP. Zdaniem analityków nie zanosi się na to, by RPP zdecydowała się na ten krok. Powodem jest to, że od 2011 r. głównym źródłem finansowania akcji kredytowej banków są depozyty ludności, stąd niższe oprocentowanie stóp zmniejszyłoby atrakcyjność oszczędzania dla polskich gospodarstw, szkodząc dostępności bankowego kredytu - tłumaczy bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BNP Paribas: stopy NBP spadną o 50 pkt do końca roku