BNP prognozuje wzrost notowań złota do ponad 1600 USD/u

opublikowano: 04-09-2019, 07:10

Złoto może osiągnąć poziom powyżej 1600 USD za uncję, gdy Rezerwa Federalna wdroży proces czterech obniżek stóp procentowych, aby zwalczyć spowolnienie wzrostu w USA i negatywne skutki wojny handlowej prowadzonej z Chinami, prognozują analitycy BNP Paribas.

Szlachetny kruszec odniesie korzyść, gdy Fed zdecyduje się na cztery, każda po 25 punktów bazowych obniżki, które miałyby miejsce między wrześniem a czerwcem 2020 r.

Złoto, sztabki
Zobacz więcej

Złoto, sztabki fot. Bloomberg

Gdy nominalne stopy zwrotu spadają z każdą redukcją ceny pieniądza, „realne stopy będą się zmieniać i pozostaną w ujemnym terytorium, podnosząc atrakcyjność posiadania złota” – powiedział Harry Tchilinguirian, szef badań towarowych w BNP Paribas.

W tym roku złoto drożeje w związku ze zwiększonym popytem na tzw. bezpieczne przystanie, ponieważ wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Chinami szkodzi światowemu wzrostowi, co skłoniło banki centralne, w tym Fed, do przyjęcia bardziej akomodacyjnej postawy. 

W lipcu twórcy polityki pieniężnej w USA po raz pierwszy od ponad dekady obniżyli koszty finansowania zewnętrznego i oczekuje się, że zrobią to ponownie na spotkaniu zaplanowanym na 17–18 września. W tym kontekście inwestorzy zwiększyli udziały w funduszach giełdowych zabezpieczonych w kruszcu.

BNP Paribas uważa, że jest mało prawdopodobne, aby wojna handlowa została szybko rozstrzygnięta. Złoto powróciło do swojej tradycyjnej roli jako bezpieczna przystań, a udziały w funduszach ETF zmierzają obecnie do najwyższych poziomów obserwowanych ostatni raz w 2012 r.

Zdaniem francuskiej instytucji, notowania złota w 2019 r. wyniosą średnio 1400 USD za uncję, co oznacza wzrost o 60 USD w porównaniu z wcześniejszą prognozą, i 1560 USD w 2020 r. Prognozuje ona, że cykl łagodzenia Fed powinien popchnąć średnie ceny powyżej 1600 USD w pierwszym kwartale 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy