Bo to Irlandczyków wina

Marta Filipiak
opublikowano: 17-12-2004, 00:00

Udziałowcy taniej linii twierdzą, że firma irlandzka zamiast w nią wolała zainwestować w przewoźnika z Brazylii.

Być może problemy Air Polonii, przewoźnika, który zaprzestał obsługiwania połączeń, zostawiając na lodzie tysiące klientów, nie są odosobnione. Okazuje się , że spółka CPCG, która w ostatniej chwili wycofała się z inwestycji w polską firmę, jednocześnie prowadziła podobne działania w innych krajach.

— Podejrzewamy, że polityką Irlandczyków było równoległe przygotowywanie wielu projektów, a dopiero w ostatniej fazie zapadała decyzja o zaangażowaniu kapitałowym. Wiemy, że wybór padł na porównywalnego z nami przewoźnika z Brazylii — mówi Tomasz Sudoł, jeden z udziałowców Air Polonii.

Jego zdaniem, obawy te potwierdza zwlekanie Irlandczyków z przelaniem pieniędzy.

— By odsunąć ich przekazanie, w listopadzie polecili sprzedaż biletów na sezon letni 2005 r. i wykorzystanie pieniędzey na bieżącą działalność. Żaden inny przewoźnik nie sprzedawał biletów tak wcześnie — mówi Tomasz Sudoł.

Także w wynegocjowanej z nimi umowie znajdują się zapisy, że dostarczą kapitał nie z góry ale „w razie potrzeby”. Komentarza CPCG nie udało się nam uzyskać.

Udziałowcom Air Polonii marzy się jej ożywienie.

— Prowadzimy rozmowy z trzema inwestorami i mamy nadzieję na dokapitalizowanie lub pożyczkę — mówi Tomasz Sudoł.

Ale czy uda się przywrócić marce dobre imię? Ile trzeba na to wydać, skoro np. Centralwings, tani przewoźnik tworzony przez LOT, już zainwestował w markę ponad 17 mln zł? Umowa z Irlandczykami przewidywała wprawdzie 10 mln USD odszkodowania w razie wycofania się którejś ze stron. Air Polonia złoży pozew w styczniu, ale arbitrem będzie sąd w Paryżu, co tylko wydłuży sprawę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu