BoAML: ropa powyżej 90 USD przez odcięcie irańskiej ropy

opublikowano: 28-06-2018, 16:41
aktualizacja: 28-06-2018, 16:43

Dążenie prezydenta Donalda Trumpa do ograniczenia eksportu irańskiej ropy może szybko spowodować wzrost cent ropy powyżej 90 USD za baryłkę, powiedział Hootan Yazhari z Bank of America Merrill Lynch.

Notowania ropy utrzymują się blisko wielomiesięcznych maksimów głównie z powodu zaskakująco dużego spadku zapasów surowca w USA, a także zakłócenia dostaw ropy z Kanady i obaw o jej eksport z Libii. Do tego dochodzą wysiłki Białego Domu zmierzające do ograniczenia przez sojuszników USA importu ropy z Iranu.

- Jesteśmy w bardzo atrakcyjnym środowisku dla cen ropy i naszym zdaniem dojdzie ona do 90 USD do końca drugiego kwartału następnego roku – powiedział w CNBC Yazhari. - Zmierzamy do środowiska gdzie zakłócenia podaży staną się widoczne na całym świecie i oczywiście prezydent Trump dość aktywnie próbuje izolować Iran i skłonić sojuszników aby nie kupowali irańskiej ropy – dodał.

Ropa WTI drożeje obecnie o 1,3 proc.do 73,70 USD, a ropa Brent o 0,7 proc. do 78,01 USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu