Bochniarz: W ciągu 3 miesięcy powinny zakończyć się konsultacje ws. NPR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-02-2005, 16:53

W ciągu trzech miesięcy powinny zakończyć się konsultacje ws. kształtu Narodowego Planu Rozwoju (NPR) na lata 2007-2013, który ma dać Polsce 560 mld zł - uważa prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Henryka Bochniarz.

W ciągu trzech miesięcy powinny zakończyć się konsultacje ws. kształtu Narodowego Planu Rozwoju (NPR) na lata 2007-2013, który ma dać Polsce 560 mld zł - uważa prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Henryka Bochniarz.

    Bochniarz uczestniczyła w czwartek w zorganizowanej przez PKPP konferencji "Głos biznesu", w której do ogólnonarodowej debaty nad Planem włączyli się przedsiębiorcy.

    Według Bochniarz, środowisko przedsiębiorców postuluje powołanie  ministra, odpowiedzialnego za rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, który miałby realny wpływ na podejmowanie decyzji w ramach rządu. Wśród najważniejszych spraw związanych z NPR wymieniła zwiększenie swobody działalności gospodarczej, ponieważ uchwalona niedawno ustawa nie spełnia oczekiwań.

    Konfederacja Lewiatan chce też zreformowania procesu legislacyjnego i sądownictwa, co ma pozwolić na uchwalanie lepszego prawa przez parlament i doprowadzić do szybszego rozstrzygania sporów. Środowisko przedsiębiorców jest też za rozwiązaniem Senatu w przyszłej kadencji parlamentu i zastąpieniem go podmiotem opiniującym zmiany prawne, np. izbą samorządów.

    Obecny na konferencji wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że debata nad Planem to nie tylko "dyskusja, jak i na co przeznaczyć 560 mld zł, ale jest to w istocie debata o naprawie Rzeczpospolitej".

    Jego zdaniem, skutkiem debaty powinno być "pojawienie się osi dyskusji, mówiącej o systemie wartości, co pozwoli wypracować rozwiązanie najważniejszych problemów". Wśród priorytetów wymienił m.in. wzrost innowacyjności i nakładów na badania i rozwój, ochronę konkurencji, rozwój przedsiębiorczości i zwiększeniezatrudnienia. Podkreślił, że warunkiem rozwiązania osiągnięcia tych celów jest kontynuacja wzrostu gospodarczego.

    Hausner zaznaczył, że rząd uważa za swój obowiązek przygotowanie aktów ustawowych, które posłużą do realizacji tych zadań. Przypomniał też, że do końca marca chce zakończyć prace nad planem racjonalizacji wydatków publicznych i ostatecznie podsumować jego realizację. Według niego, plan zostanie zrealizowany w 60-70 proc. "Zostało zrobione wystarczająco wiele, żeby uchronić kraj od oczywistego zagrożenie, a niewystarczającowiele, żeby rozwiązać problem. Sprawa została załatwiona częściowo" - podsumował wicepremier.

    Rząd przyjął wstępny projekt NPR w połowie stycznia tego roku i skierował do ogólnonarodowej debaty. Z danych resortu gospodarki wynika, że w ramach NPR zostanie wydane 142 mld euro, czyli ponad 560 mld zł. 73,6 mld euro ma pochodzić z UE, 24,5 mld euro to środki krajowe na współfinansowanie projektów z UE, 16 mld euro to środki krajowe na projekty, które nie będą współfinansowane z UE. 28 mld euro ma pochodzić ze środków prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane