Bociąg: Spadek kosztów ubezpieczycieli może obniżyć ceny ubezpieczeń

opublikowano: 28-09-2004, 14:07

Zmniejszanie kosztów działalności firm ubezpieczeniowych może spowodować wolniejszy wzrost cen ubezpieczeń majątkowych w Polsce, a niewykluczone, że nawet ich spadek - uważa wiceprezes PZU Ryszard Bociong.

Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami Bociong powiedział, że "redukcja kosztów powinna mieć bezpośredni wpływ na cenę ubezpieczeń". Podkreślił, że nie wiąże się to ze zmniejszeniem wypłacanych odszkodowań.

"Ceny w ubezpieczeniach komunikacyjnych będą relatywnie spadać" - dodał.

Zwrócił uwagę, że wiele firm na polskim rynku rewiduje koszty i szuka sposobów na ich zmniejszenie, co jest już widoczne w

wynikach finansowych. "PZU np. reorganizuje służby sprzedaży i likwidację szkód, co ma przynieść oszczędności w najbliższych latach" - powiedział Bociong.

Pokreślił, że np. ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są w Europie zachodniej niższe niż w Polsce. Składają się jednak na to nie tylko koszty samych firm, ale także większa sprzedaż ubezpieczeń, w tym dobrowolnych jak AC, czy również jakość dróg.

Zdaniem Bocionga, należy spodziewać się wzrostu rynku ubezpieczeniowego. W tym roku wzrost składki po raz pierwszy od

kilku lat był wyższy niż inflacja. Podobnego wzrostu - co najmniej 7-8 proc. rocznie lub więcej - należy oczekiwać w najbliższych latach.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że składka przypisana brutto zakładów ubezpieczeń w pierwszym półroczu wyniosła łącznie 13,8 mld zł, co oznacza wzrost o 9,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bociąg: Spadek kosztów ubezpieczycieli może obniżyć ceny ubezpieczeń