BOE: zagraniczne firmy kluczowe dla brytyjskiej produktywności

opublikowano: 17-08-2017, 13:17

Zgodnie z badaniami Banku Anglii (BOE), zagraniczne firmy działające na tamtejszym rynku biją swoich brytyjskich rywali, jeśli chodzi o produktywność, donosi Bloomberg.

Według analityków BOE, Sandry Batten i Deny’ego Jacobsa, na postzaie badania około 40 tys. firma, zagraniczne podmioty są około dwa razy bardziej produktywne niż firmy będące własnością brytyjskiego kapitału

Zobacz więcej

Wielka Brytania, flaga

ARC

Ich zdaniem, wynika to z faktu, że inwestują więcej w badania i rozwój, są lepiej zarządzane, współpracują z innymi organizacjami i promują rozpowszechnianie pomysłów.

Kontynuowane inwestycje zagraniczne i obecność zagranicznych firm będą ważnym czynnikiem dla wydajności pracy w Zjednoczonym Królestwie – napisali autorzy raportu. 

Zgodnie z najnowszymi oszacowaniami Urzędu Statystyk Narodowych (ONS), wskaźnik produkcji na godzinę spadł o 0,1 proc. w drugim kwartale, po spadku o 0,5 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2017 r.

Rozczarowujące tempo wzrostu produktywności od lat niepokoji ekonomistów. Możliwym wyjaśnieniem jest zależność brytyjskiej gospodarki od usług, co spowalnia produkcję pod względem wzrostu wydajności, firmy "zombie", które zostały utrzymane przy życiu przez luźną politykę pieniężną, a także ograniczenia przepływu ludzi między firmami od czasu kryzysu finansowego.

Zdaniem wiodącego ekonomisty EY Item Club, Howarda Archera, wkład zagranicy może być zagrożony wyjściem Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej. 

Główne ryzyko polega na tym, że przedłużająca się niepewność i obawy związane z perspektywami gospodarczymi Wielkiej Brytanii ciążą wyraźnie na inwestycjach biznesowych i zmniejszają wydajność – powiedział Archer.

Przedsiębiorstwa zagraniczne mają 50-proc. udział w  całkowitych wydatkach na badania i rozwój (R&D), zgodnie z raportem BOE, i w ich przypadku bardziej prawdopodobne jest wprowadzenie nowych produktów i procesów niż w przypadku krajowych odpowiedników.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu