Czytasz dzięki

Boeing dostarczył o 38 proc. mniej samolotów

opublikowano: 13-08-2019, 19:40

Przez pierwsze siedem miesięcy roku Boeing dostarczył 38 proc. mniej samolotów niż w tym samym okresie ubiegłego roku, informuje Reuters.

Amerykański koncern dostarczył w okresie styczeń-lipiec 258 samolotów. Rok wcześniej było ich 417. Boeing został daleko w tyle za głównym rywalem, Airbusem, który w okresie pierwszych siedmiu miesięcy roku dostarczył 458 samolotów.
Przyczyną tak dużego spadku liczby dostarczonych maszyn amerykańskiego koncernu jest kryzys spowodowany uziemieniem Boeingów 737 MAX i wątpliwościami dotyczącymi przyszłości najlepiej sprzedającego się samolotu spółki.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Uziemienie Boeingów 737 MAX nastąpiło po tym jak w okresie pięciu miesięcy doszło do dwóch katastrof maszyn tego typu. Zginęło w nich łącznie 346 osób. Pojawiły się podejrzenia, że obie katastrofy spowodowane były błędami konstrukcyjnymi samolotów. W lipcu, po ujawnieniu największej kwartalnej straty spółki, spowodowanej narastającymi kosztami spowodowanymi przez kryzys Boeinga 737 MAX, władze spółki zasygnalizowały, że mogą wstrzymać produkcję maszyn tego typu jeśli regulatorzy nie zgodzą się w bliskim czasie na wznowienie ich użytkowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane