Boeing w Gdańsku w walentynki

MAG
opublikowano: 11-02-2008, 00:00

Pomorska strefa przyjmie delegację koncernu lotniczego z USA. Boeing może otworzyć w Gdańsku centrum R&D.

Pomorska strefa przyjmie delegację koncernu lotniczego z USA. Boeing może otworzyć w Gdańsku centrum R&D.

Miasto premiera może ściągnąć do Polski Boeinga.

— 14 lutego spodziewamy się dużej delegacji z Boeinga. Oczywiście nikt nam jeszcze niczego nie obiecał, ale mamy nadzieję, że firma zdecyduje się na otwarcie centrum badawczo-rozwojowego — mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

Być może z Boeingiem rozmawiają już także członkowie misji gospodarczej z udziałem prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która właśnie przebywa w USA. Boeing jest dostawcą sprzętu do programu AWACS, powietrznego systemu wczesnego ostrzegania. W związku z wejściem Polski do programu Amerykanie zobowiązani są zrealizować projekty kompensacyjne. Próbowali włączyć w kompensaty budowę fabryki Della pod Łodzią, ale resort gospodarki nie zgodził się, bo zakład powstałby bez względu na udział Polski w AWACS. O wspólnej inwestycji z Boeingiem myślał np. Avio, który ma zakład w Bielsku-Białej.

Centrum, potem zakład

Boeing mógłby pójść w ślady Thyssenkrupp Krause. Firma ma w pomorskiej strefie biuro inżynieryjno-projektowe zatrudniające 80 osób i testujące nowe rozwiązania w pobliskiej hali produkcyjnej, gdzie pracuje kolejne 40 osób. Spółka planuje przeniesienie i rozwój działalności na nowym terenie PSSE w pobliżu lotniska w Gdańsku. Zatrudni jeszcze 200 osób.

Lotniczy koncern mógłby się ulokować w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym (GPNT). W czerwcu zakończy się drugi etap jego modernizacji, który obejmie 18 tys. mkw. powierzchni biurowych i laboratoryjnych. Trzeci etap rozbudowy będzie współfinansowany z funduszy unijnych.

— Cała inwestycja to 100 mln zł, liczymy na 75 proc. dofinansowania, chociaż szczegóły poznamy po podpisaniu pierwszych umów. Jeśli nie będzie opóźnień, to powinniśmy zakończyć trzeci etap rozbudowy GPNT pod koniec przyszłego roku — zapowiada Teresa Kamińska.

Raz już wybrali

Pod koniec ubiegłego roku „PB” informował, że Jeppesen, spółka córka Boeinga produkująca mapy elektroniczne i systemy nawigacyjne, rozważa wejście do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego na terenie PSSE. Nieoficjalnie mówi się, że firma na pewno przeniesie się z biur wynajmowanych od Politechniki Gdańskiej, gdzie zatrudnia 105 osób, poszerzy działalność i zwiększy zatrudnienie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane