Boeri: Włochy potrzebują więcej imigrantów, którzy sfinansują emerytury

opublikowano: 05-07-2018, 13:38

Tito Boeri, szef włoskiej agencji INPS zajmującej się świadczeniami socjalnymi i emerytalnymi ostrzega, że zablokowanie imigracji negatywnie wpłynie na zdolność do wypłaty świadczeń.

Boeri ostrzegł w parlamencie, że ograniczenie o połowę napływu imigrantów spowoduje „w pięć lat utratę populacji równej liczbie mieszkańców Turynu”. Natomiast zredukowanie imigracji do zera spowodowałoby stratę „700 tys. ludzi poniżej 34 lat w okresie jednej kadencji parlamentu”, dodał. Przypomniał, że Włochy mają demograficzną zapaść i notują jedną z najniższych stóp urodzeń w Europie. Boeri podkreślił, że dziwi go to iż nikogo to nie obchodzi. Rekomendował utrzymanie napływu imigrantów, który jest w stanie zapewnić równowagę bilansu świadczeń emerytalnych we Włoszech. Podkreślił, że imigranci są potrzebni do wykonywania niewymagających kwalifikacji prac, których nie chcą podejmować Włosi.

Zobacz więcej

youtube.com

Boeri ostrzegł także przed proponowaną przez nowy, populistyczny rząd reformą emerytalną, pozwalającą Włochom na wcześniejsze przejście na emeryturę. Powiedział, że będzie to kosztować 18-20 mld EUR rocznie. Dał do zrozumienia, że lepszym rozwiązaniem byłoby złagodzenie starego prawa emerytalnego, znacząco podwyższającego wiek emerytalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.it

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu