BofA i UBS obniżyły prognozy końcowej stopy procentowej w USA

opublikowano: 23-03-2023, 13:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy Bank of America i UBS skorygowali w dół oczekiwania co do tego jak wysoko dojdzie stopa procentowa w USA w obecnym cyklu podwyżek, informuje Reuters.

W środę bank centralny USA podwyższył stopy o 25 pkt. bazowych, co spowodowało wzrost głównej do 4,75-5,0 proc. Utrzymał jednocześnie prognozę stopy końcowej, co sugeruje, że cykl podwyżek jest bliski końca i prawdopodobnie nastąpi jeszcze jedna, także o 25 pkt. bazowych. Część analityków uważa, że wynika to z tego iż bank centralny spodziewa się ograniczenia kredytu spowodowanego przez obawy wywołane przez upadek dwóch banków wcześniej w marcu w USA.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

BofA i UBS obecnie nie oczekują już podwyżki stóp w czerwcu. Pierwszy spodziewa się stopy końcowej w maju na poziomie 5,0-5,25 proc., a drugi na poziomie 5,25-5,50 proc.

Goldmans Sachs, który oczekiwał, że w środę Fed nie zmieni stóp, podtrzymał prognozę stopy końcowej wynoszącej 5,25-5,50 proc. Oczekuje jednak obecnie, że wzrośnie ona do tej wartości już w czerwcu, a nie lipcu, jak prognozował wcześniej.

Reuters zwraca uwagę, że rynek pieniężny, który wcześniej w marcu uwzględniał w cenach osiągnięcie przez stopę końcową prawie 6 proc. we wrześniu obecnie szacuje ją na 4,9 proc. maju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane