BofA ML: Kolejna obniżka stóp NBP możliwa w listopadzie

DI, PAP
16-07-2013, 12:27

Rekordowo niska stopa inflacji w czerwcu (0,2 proc. rdr) w połączeniu z obawami o to, jak silne okaże się spodziewane w trzecim kw. br. ożywienie polskiej gospodarki przemawiają za kolejną obniżką stóp NBP w listopadzie – ocenia Bank of America Merrill Lynch.

W listopadzie znane będą nowe prognozy inflacji i wzrostu NBP. Przed ogłoszeniem danych GUS o inflacji za maj, BofA ML zakładał jej poziom na 0,4 proc. w ujęciu rocznym.

Główna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 2,5 proc. wobec 4,75 proc. na początku ostatniego cyklu obniżek.

BofA ML wskazuje na ostatni przegląd koniunktury w biznesie za II kw. br. opublikowany przez NBP. Zauważa, iż większość ankietowanych firm ocenia, że koniunktura w drugim kw. pogorszyła się, a mniej niż 10 proc. przedsiębiorców ma w planach podniesienie płac w trzecim kw.

"U progu trzeciego kw. wśród polskich przedsiębiorców występuje pewien optymizm, wyrażający się w rachubach na przyrost zamówień, zwłaszcza eksportowych, ale na obecnym etapie nie uznają oni tego za przekonywujące gospodarcze odbicie i przewidują, że ożywienie może się opóźnić do 2014 r." – stwierdza wtorkowy komentarz banku.

"Niska inflacja w połączeniu z brakiem oznak trwałego odbicia gospodarki w najbliższych miesiącach umacnia nas w przekonaniu, że możliwa jest kolejna redukcja stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, obecnie przewidującej, iż widoczne ożywienie nastąpi już w II połowie br." – zaznacza BofA ML.

Bank podkreśla, iż źródłem optymizmu polskich firm w trzecim kw. są zamówienia eksportowe, co jego zdaniem uwypukla podatność polskiej gospodarki na kondycję eurostrefy.

"Oczekujemy wyższej inflacji w lipcu w reakcji na droższe paliwo, ale przez resztę 2013 r. będzie ona poniżej progu 1 proc. rdr, a więc znacznie poniżej celu 2,5 proc. +/- 1,0 proc. Jest to wsparciem dla kolejnej obniżki stóp procentowych o 25 pb w listopadzie, co zbiegnie się w czasie z opublikowaniem nowego raportu NBP o inflacji" – napisali analitycy.

Innego zdania jest bank Credit Suisse. Według niego PKB za II kw. przyspieszył do 0,4 proc. kdk w drugim kw. z 0,1 proc. kdk w poprzednim kwartale. Za cały br. gospodarka wzrośnie średnio o 1 proc., a za przyszły o 2,5 proc. Inflacja przyspieszy do 1,1 proc. rdr na koniec 2013 r. i do 2,3 proc. na koniec 2014 r. Stąd CS zakłada, że główna stopa procentowa pozostanie na obecnym poziomie 2,5 proc. do końca 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BofA ML: Kolejna obniżka stóp NBP możliwa w listopadzie