BofA: Dolar umocni się w krótkim terminie

opublikowano: 15-02-2018, 14:09
aktualizacja: 15-02-2018, 14:15

Wzrost inflacji w USA wesprze dolara, jednak tylko w krótkim terminie, zapowiadają analitycy Bank of America.

Opublikowane w środę dane o wzroście cen w USA okazały się wyższe od oczekiwań zarówno w przypadku inflacji bazowej, jak i jej podstawowego wskaźnika (odczyty wyniosły odpowiednio 1,8 proc. oraz 2,1 proc. w skali roku). Zdaniem specjalistów BofA prawdopodobne dalsze przyspieszenie inflacji w krótkim terminie wesprze dolara. Stosowane przez nich modele wskazują na długoterminowy poziom równowagi kursu euro na wysokości 1,22 USD, a ponieważ ten pułap już został osiągnięty, to potencjał korekty zwyżkowej na dolarze ogranicza się do krótkiego terminu. W dłuższej perspektywie amerykańskiej walucie ciążyło będzie pogorszenie równowagi budżetowej.

„Oczekujemy, że znaczące pogorszenie bilansu fiskalnego USA po obniżce podatków i znacznym podniesieniu wydatków będzie korzystne dla dolara w krótkim terminie, jednak zaszkodzi mu w długim terminie” – napisano w nocie.

Zdaniem analityków BofA stymulacja fiskalna w USA wesprze popyt wewnętrzny, doprowadzi do przyspieszenia inflacji i wzrostu rentowności oraz skłoni Fed do mocniejszego od oczekiwań rynkowych zaostrzenia polityki, co w krótkim terminie skutkiem przełoży się umocnienie dolara względem euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu