Czytasz dzięki

Bogaci nowojorczycy chcą opuścić miasto

  • DI
opublikowano: 22-09-2020, 22:00

Z badania opinii publicznej Siena College Research Institute i Manhattan Institute wynika, że prawie połowa mieszkańców Nowego Jorku zarabiających co najmniej 100 tys. USD rocznie rozważa ucieczkę z miasta.

Uzasadniają to głównie wysokimi kosztami życia w czasie kryzysu związanego COVID-19. 44 proc. nowojorczyków w ciągu ostatnich czterech miesięcy myślało o wyjeździe z miasta. 69 proc. uznało za najważniejszy powód do przeprowadzki koszty utrzymania. Tylko czterech na 10 stwierdziło, że jakość życia jest obecnie „doskonała lub dobra”, co stanowi spadek w porównaniu z 79 proc. mającymi taką opinię przed wybuchem pandemii.

53 proc. respondentów pracuje w domach, a 21 proc. w ogóle nie jest zatrudnionych. Mogą być na emeryturze, mają urlop, są zamożni bądź posiadają tzw. pasywny dochód np. z wynajmowanej nieruchomości, spółki komandytowej lub innej działalności. Autorzy sondażu przestrzegają, że jeśli więcej ludzi o wysokich dochodach ucieknie, miasto znajdzie się w kryzysie podatkowym.

— Nowojorczycy, którzy zarabiają 100 tys. USD lub więcej, przynoszą miastu 80 proc. zysków z podatku dochodowego. Ich wyjazd naraża władze na erozję podstawy opodatkowania — wyjaśnił Michael Hendrix z Manhattan Institute.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane