Bogacze mają już ponad 6 bln USD

opublikowano: 26-10-2017, 10:25

Lata mijają, sytuacja nic się nie zmienia, Bogaci stają się jeszcze bogatsi, biedni mają coraz mniej. Według najnowszego raportu szwajcarskiego banku UBS i firmy konsultingowej PricewaterhouseCoopers, w 2016 r. majątek najbogatszych ludzi, po słabszym poprzednim roku, zwiększył się aż o 17 proc. i przekroczył 6 bln USD, donosi Bloomberg.

Stawce przewodzili bogacze z Azji, zaś liczba chińskich miliarderów po raz pierwszy przewyższyła tych ze Stanów Zjednoczonych. 

Dolary, bogactwo
Zobacz więcej

Dolary, bogactwo fot. Fotolia

Nie zmienia to jednak faktu, że Amerykanie w tym zestawieniu nadal dysponowali największym bogactwem, kontrolując aktywa o wartości zbliżonej do  2,8 bln USD. W rękach azjatyckich tuzów było 1,96 bln USD, zaś europejskich miliarderów 1,32 bln USD.

Wzrost całkowitego bogactwa miliarderów był dwukrotnie wyższy niż 8,5 proc. zwyżka giełdowego wskaźnika MSCI AC World Index.

Wzrost gospodarczy w Azji był tak dynamiczny, że średnio każdego dnia pojawiła się tam nowy miliarder. Według UBS i PWC, jeśli ta tendencja się utrzyma Azja przeskoczy Stany Zjednoczone jako region z największą koncentracją bogactwa w ciągu czterech lat.

Analizowane dane pochodziły od około 1550 miliarderów.

Trzy czwarte nowych miliarderów na świecie pochodziło w zeszłym roku z Chin i Indii. Liczba miliarderów azjatyckich wzrosła o 117 do 637, przy czym  fortuny miliarderów którzy wzbogacili się na własną rękę rosły szybciej niż w przypadku osób które np. odziedziczyły majątek. 

Stany Zjednoczone dodały 25 miliarderów i mają ich łącznie 563.

Europa tym razem nie odgrywała większej roli, gdyż liczba miliarderów prawie się nie zmieniła i wyniosła 342. Wśród przyczyn twórcy raportów wymieniają przede wszystkim spora liczbę zgonów bogaczy i przenoszenie się bogatych przedsiębiorców poza nasz kontynent z uwagi na mniej sprzyjające prowadzeniu biznesów warunki polityczno-ekonomiczne.

Od początku tego roku majątek 500 najbogatszych ludzi na świecie wzrósł już o 824 mld USD, co stanowi 19 proc. dynamikę, w oparciu o indeks miliarderów agencji Bloomberg. Według stanu na 25 października wartość netto ich majątków kształtowała się na poziomie 5,2 bln USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Bogacze mają już ponad 6 bln USD