Bogacze zarobili na kryzysie

RAV
opublikowano: 11-03-2011, 00:00

Majątek najbogatszego człowieka na świecie wart jest 74 mld USD. Największego krezusa z Polski: 2,6 mld USD.

Kulczyk, Solorz-Żak, Czarnecki i Sołowow znów najbogatsi w Polsce

Majątek najbogatszego człowieka na świecie wart jest 74 mld USD. Największego krezusa z Polski: 2,6 mld USD.

Tak dużej liczby miliarderów świat jeszcze nie widział — wynika z najnowszego zestawienia World's Billionaires przygotowanego przez magazyn "Forbes".

W minionym roku było ich aż 1 210, a ich majątki wyceniono łącznie na 4,5 bln USD. To najlepszy wynik w historii badania (dotychczasowy rekord padł w 2008 r., kiedy liczba miliarderów wyniosła 1 125, a ich majątki były warte 4,4 bln USD).

W ubiegłorocznym zestawieniu (czyli za 2009 r.) miliarderów było tylko 1011, a ich majątki wyceniono na 3,5 bln USD. I kto powiedział, że na kryzysie nie można zarobić?

Tym razem na czele listy najbogatszych stanął — drugi rok z rzędu — Carlos Slim Helu, telekomunikacyjny potentat z Meksyku. Jego majątek oszacowano na 74 mld USD (ponad 213 mld zł). To o 20 mld USD więcej niż miał przed rokiem. Zarobił je głównie dzięki 19-procentowemu wzrostowi giełdy meksykańskiej, drogiemu peso oraz świetnym wynikom konglomeratu Grupo Carso, zajmującego się m.in. wydobyciem srebra i złota.

Na pozycji nr 2 zestawienia znalazła się Bill Gates, założyciel i były szef Microsoftu. Jego majątek wyceniono na 53 mld USD, czyli o 13 mld USD więcej niż przed rokiem. To zasługa m.in. 50-procentowego wzrostu kursu komputerowej spółki w ciągu 12 miesięcy.

Na ostatnim miejscu podium stanął Warren Buffett, szef funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway. Przez rok jego majątek zwiększył się o 10 mld USD, do 47 mld USD.

Przepaść dzieląca polskich miliarderów do światowej czołówki jest ogromna. Jan Kulczyk, najbogatszy Polak według "Forbesa", z majątkiem wartym 2,6 mld USD (7,4 mld zł) uplasował się na odległym 440. miejscu. W ubiegłym roku zajął 461. pozycję, a jego majątek oszacowano na 2,1 mld USD. Na tegorocznej światowej liście najbogatszych Polskę reprezentują jeszcze: Zygmunt Solorz-Żak, Leszek Czarnecki i Michał Sołowow.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy