Bogdanka lepsza od oczekiwań

KSA
opublikowano: 09-11-2010, 00:00

Spółka zarobiła więcej, niż spodziewał się rynek. Zarządowi jest bliżej do JSW niż NWR.

Spółka zarobiła więcej, niż spodziewał się rynek. Zarządowi jest bliżej do JSW niż NWR.

Bogdanka ma po trzech kwartałach blisko 193 mln zł zysku netto. To o 10,7 proc. więcej niż rok temu. Przychody wzrosły o 9,8 proc. Wyniki przekroczyły oczekiwania analityków zarówno na poziomie sprzedaży, jak i czystego zarobku.

— Zastosowanie techniki strugowej znacząco poprawiło wydajność wydobycia — mówi Mirosław Taras, prezes Bogdanki.

Technologia ta pozwoli też zwiększyć zasoby operatywne węgla, bo straty eksploatacyjne spadają w jej przypadku poniżej 10 proc., a standardowo sięgają 20-25 proc.

— Rezerwy eksploatacyjne zbliżą się do poziomu rezerw przemysłowych — podkreśla Mirosław Taras.

Dodaje, że już teraz Bogdanka ma najwyższą efektywność wydobycia w regionie (ponad dwukrotnie wyższą niż NWR), a po zakończeniu trwającego procesu inwestycyjnego przewaga będzie jeszcze większa.

— Podtrzymujemy opinię, że wezwanie ogłoszone przez NWR z punktu widzenia Bogdanki nie niesie z sobą korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych — mówi Mirosław Taras.

Choć formalnie kontroferty nie ma — zainteresowanie Bogdanką kolejny raz potwierdziła Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

— Jeśli miałby powstać regionalny koncern węglowy, to ewentualne połączenie Bogdanki z JSW byłoby lepsze niż połączenie z NWR. Niezależnie od formy połączenia Bogdanka i JSW stworzyłyby regionalnego lidera — podkreśla Mirosław Taras.

Nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy Bogdanka weźmie udział w planowanej ofercie publicznej JSW.

3 pytania do...

Dominik Olszewski*: Zadecydują ostatnie dni

1Rynek był zaskoczony tym, że NWR interesuje się Bogdanką.

— Choć u nas procesy konsolidacyjne na tak dużą skalę są wciąż rzadkie, to zupełnie normalna sytuacja i logiczny kierunek: większa spółka z bardziej zdywersyfikowanymi aktywami i o zasięgu regionalnym przejmuje mniejszą, lokalną, o skoncentrowanej bazie surowcowej.

2Ofercie NWR przeciwstawiają się zarząd Bogdanki oraz związki zawodowe. Instytucje finansowe zadeklarowały, że nie sprzedadzą akcji po 100,75 zł.

— NWR oferuje funduszom gotówkę za akcje i zaprasza do inwestycji w sam NWR. Niewiadomą dla funduszy jest jednak cena akcji NWR. Transakcja byłaby bardziej przejrzysta i łatwiejsza do zaakceptowania, gdyby akcjonariuszom Bogdanki zaoferowano wymianę akcji.

3Wezwanie trwa do 29 października. Powiedzie się? — Wszystko rozgrywa się zwykle w ostatnich dniach. Nie będę zdziwiony, jeśli NWR dorzuci trochę gotówki przed końcem zapisów.

*partner w firmie Saski Partners, która doradzała m.in. przy przejęciu Ruchu przez Eton Park

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane