Bogdanka: za i przeciw

opublikowano: 27-07-2016, 22:00

ZA

Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ, wydał rekomendację „kupuj” dla akcji Bogdanki z ceną docelową 65,9 zł. Analityk DM BOŚ uważa, że nawet pomimo trudnych warunków makroekonomicznych Bogdanka może być w stanie generować wysokie przepływy pieniężne, a jej akcje są najtańsze wśród spółek węglowych w grupie porównawczej. — Zdajemy sobie sprawę, że posiadacze akcji spółki muszą liczyć się z licznymi rodzajami ryzyka, takimi jak strukturalne problemy polskiego rynku węgla, niepewność związana z przyszłością KHW, przyszły kształt spółki w grupie Enea, jak również mamy świadomość, że decyzja o niewypłacaniu dywidendy z zysku za 2015 r. uderzyła w inwestorów — zaznacza Łukasz Prokopiuk. Jednak, jego zdaniem, akcje są notowane na niezasłużenie niskim poziomie, „wodzącym na pokuszenie”, zwłaszcza w kontekście zwyżek cen spot węgla na rynkach światowych.

PRZECIW

Robert Maj z Haitong Banku radzi „sprzedaj”, a choć cenę docelową podniósł z 35,9 do 38,18 zł, uwzględniając nieco wyższą cenę polskiego węgla, to nie widzi uzasadnienia dla spektakularnej zwyżki notowań w ostatnich tygodniach. — Cena węgla termalnego CIF ARA wzrosła od początku roku o 21,6 proc., podczas gdy akcje Bogdanki zyskały 60 proc. (...) Jednocześnie polskie ceny węgla spadły o 13,5 proc. w porównaniu z ostatnimi dostępnymi danymi z okresu od maja do grudnia 2015 r. — zauważa Robert Maj, który oczekuje przeciętnych wyników za drugi kwartał 2016 r., z EBITDA na poziomie 110,4 mln zł. To 24 proc. mniej niż rok temu i 35 proc. mniej niż w pierwszym kwartale. Robert Maj nie zmienił prognoz cen węgla termalnego na 2016 r. i uważa, że wyniosą one średnio 52 USD/t, a to i tak więcej niż po zwyżkach wynosi średnia od początku tego roku (47 USD/t). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu