Bogdanka zrobi krok na parkiet

Maria Trepińska
opublikowano: 18-04-2008, 00:00

29 kwietnia walne lubelskiej kopalni zdecyduje o emisji akcji nawet za 600 mln zł i o wejściu na GPW.

29 kwietnia walne lubelskiej kopalni zdecyduje o emisji akcji nawet za 600 mln zł i o wejściu na GPW.

Długo zapowiadana prywatyzacja spółki Lubelski Węgiel Bogdanka nareszcie rusza z miejsca. 29 kwietnia walne ma zdecydować o wprowadzeniu firmy na parkiet. Skarb państwa posiada 96 proc. akcji, więc przyjęcie uchwały o podniesieniu kapitału wydaje się przesądzone. Po wprowadzeniu spółki na GPW państwo ma zachować pakiet kontrolny.

Zarząd Bogdanki chce zebrać z giełdy 300-600 mln zł. Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu, liczy na blisko 500 mln zł. Pieniądze potrzebne są na bogaty program inwestycyjny, m.in. budowę nowego szybu Stefanów. W tym roku firma chce na to przeznaczyć 250 mln zł, a w przyszłym ponad 300 mln zł. Inwestycje pomogą w zwiększeniu wydobycia węgla z 5,2 mln do ponad 10 mln ton rocznie.

— Prywatyzacja kopalni Bogdanka może być kierunkowskazem dla śląskich kopalń i związkowców, którzy od wielu lat blokują przekształcenia własnościowe w branży — ocenia prof. Andrzej Barczak z Akade-mii Ekonomicznej w Katowicach.

Na walnym ma także zapaść decyzja w sprawie programu inwestycyjnego spółki zależnej Łęczyńska Energetyka (ŁE). Bogdanka ma w niej 88,7 proc. udziałów, reszta należy do gmin Łęczna i Puchaczów. ŁE dostarcza prąd i ciepło kopalni, a także okolicznym mieszkańcom. Mirosław Taras, prezes Bogdanki, planuje modernizację zakładu, który zatrudnia 119 osób i osiąga ponad 18,5 mln zł przychodów. Wiele wskazuje na to, że część pieniędzy z emisji akcji może zasilić także ŁE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy