Bogusz: Drób z legalnie działających sklepów jest bezpieczny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 12:26

Drób kupowany z legalnie działających sklepów jest bezpieczny, a obróbka termiczna pozwala na bezpieczne spożywanie takiego mięsa - poinformował w środę na konferencji prasowej zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Cezary Bogusz.

Drób kupowany z legalnie działających sklepów jest bezpieczny, a obróbka termiczna pozwala na bezpieczne spożywanie takiego mięsa - poinformował w środę na konferencji prasowej zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Cezary Bogusz.

Na konferencji Bogusz odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące zagrożeń związanych z wykryciem ptasiej grypy w Europie.

Zaapelował do konsumentów o kupowanie drobiu o którym wiemy, że pochodzi z legalnie działających zakładów, będących pod nadzorem weterynaryjnym. Jego zdaniem, polscy konsumenci nie muszą obawiać się zagrożeń związanych z ptasią grypą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane