Bohaterzy sezonu wyników

Kamil Koprowicz
31-08-2012, 13:00

Zobacz kto, oprócz PZU, kierowanego przez Andrzeja Klesyka, zasłużył na wyróżnienie za wyniki drugiego kwartału.

Tempo polskiej gospodarki w drugim kwartale zaskoczyło nawet największych pesymistów. Dynamika PKB spadła do 2,4 proc., wobec oczekiwanych przez ekonomistów 2,9 proc. Hamowanie jest gwałtowne, bo na początku roku gospodarka urosła o 3,5 proc.

Specjaliści chwalą rosnący udział dystrybucji energii w wynikach koncernu. Tauron, kierowany przez Dariusza Luberę, zaskoczył rynek wysokim zyskiem operacyjnym i dobrym wynikiem w segmencie sprzedaży.
Wyświetl galerię [1/6]

Specjaliści chwalą rosnący udział dystrybucji energii w wynikach koncernu. Tauron, kierowany przez Dariusza Luberę, zaskoczył rynek wysokim zyskiem operacyjnym i dobrym wynikiem w segmencie sprzedaży.

— Spowolnienie gospodarcze postępuje w szybszym tempie, niż oczekiwały polskie władze, co wskazuje na konieczność rewizji budżetu na 2013 r. oraz dostosowania polityki pieniężnej — mówi Agata Urbańska, ekonomistka HSBC.

Zaciągnięty hamulec

Spowolnienie w Polsce też widać w wynikach największych spółek z warszawskiej giełdy. Blue chipy wypracowały łącznie 6,2 mld zł zysku netto w drugim kwartale, o 2,1 mld mniej niż rok temu (licząc ze średnimi prognozami wyników Synthosa i Boryszewa, wyniki obu spółek przedstawiono po zamknięciu bieżącego numeru „PB”). To głównie konsekwencja słabszej rentowności KGHM oraz wysokich strat PGNiG, Lotosu i TVN. Ale nie tylko. Prawie połowa przedstawicieli WIG20 wypracowała niższy zysk netto niż w drugim kwartale 2011 r. Eksperci nie są zaskoczeni.

— Mamy do czynienia z efektem wysokiej bazy z zeszłego roku, część spółek raportowało wówczas bardzo dobre wyniki. Polska gospodarka wyraźnie zaciąga hamulec, co widać po dynamice PKB. Spółki z WIG20 są podatne na koniunkturę, efekt to słabsze niż wcześniej wyniki. W kolejnych kwartałach tendencja spadkowa może się utrzymać — mówi Tomasz Chwiałkowski, analityk BM BPH.

Więcej w piątek w "Pulsie Biznesu" i tutaj>>

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bohaterzy sezonu wyników