Boliwia: Zwolennicy pełnej renacjonalizacji blokują gazociąg

opublikowano: 03-02-2007, 10:02

Zwolennicy pełnej renacjonalizacji przemysłu energetycznego zablokowali w piątek wieczorem w Boliwii drogi w zagłębiu gazowym i jedną ze stacji kontrolnych gazociągu firmy Transredes, nadzorowanej przez międzynarodowy koncern energetyczny Royal Dutch Shell.

Zwolennicy pełnej renacjonalizacji przemysłu energetycznego zablokowali w piątek wieczorem w Boliwii drogi w zagłębiu gazowym i jedną ze stacji kontrolnych gazociągu firmy Transredes, nadzorowanej przez międzynarodowy koncern energetyczny Royal Dutch Shell.

Akcja demonstrantów zmusiła operatora do zamknięcia przepływu gazu, w celu uniknięcia zagrożenia.

"Będziemy kontynuować nasz protest do czasu pełnej odbudowy (państwowej firmy naftowej) YPFB, tak by mogła ona służyć narodowi boliwijskiemu, a nie koncernom wielonarodowym" - powiedział w radio przywódca trwającej od pięciu dni akcji protestacyjnej Mirko Orgaz.

Jej uczestnicy twierdzą, że podjęte przez rząd kroki na rzecz przywrócenia przez państwo kontroli nad przemysłem energetycznym, a w szczególności nad zagłębiem gazowym na północnym wschodzie kraju, są niewystarczające.

Lewicowy rząd prezydenta Evo Moralesa, który doszedł do władzy przed ponad rokiem pod hasłami przywrócenia kontroli państwa nad bogactwami, znacjonalizował w maju 2006 roku przemysł energetyczny, ale - wg demonstrantów - nie zdołał w praktyce przejąć zysków z sporej części złóż.

"(Demonstranci) chcą odbudowy YPFB, podobnie jak wszyscy Boliwijczycy, i ten proces właśnie trwa. Ale nie da się odbudować w ciągu roku tego, co było niszczone przez 20 lat" - powiedział podróżujący po kraju Morales, który dochodząc do władzy zapowiedział przejęcie części zysków z bogactw naturalnych i przeznaczenie ich na złagodzenie nędzy dotykającej szerokie rzesze społeczeństwa w tym najuboższym kraju Ameryki Południowej.

Morales, blisko zaprzyjaźniony z innym lewicowo - populistycznym politykiem południowoamerykańskim, prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem przypomniał, że nowe kontrakty zawarte z zagranicznymi koncernami zapewniają państwowej spółce YPFB większy udział w zyskach i że prowadzone są rozmowy w sprawie przejmowania przez państwo dalszych udziałow w branży gazowej. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane