Boliwia zwróci pożyczkę MFW i pozwie tych, którzy ją wzięli

opublikowano: 18-02-2021, 08:58

Bank centralny Boliwii zwróci Międzynarodowemu Fundszowi Walutowemu (MFW) ok. 350 mln USD pożyczki, którą jego zdaniem niepotrzebnie wzięto rok temu, donosi Reuters.

Pożyczka wynosiła 346,7 mln USD, ale kwotę do 351,5 mln USD powiększyły opłaty i odsetki. W ubiegłym roku wynegocjował ją z MFW tymczasowy rząd Jeanine Anez. Argumentował wówczas, że pieniądze są niezbędnym wsparciem w okresie kryzysu, który doprowadził do rezygnacji wieloletniego lewicowego przywódcy kraju, Evo Moralesa.

Bank centralny twierdzi jednak obecnie, że pożyczka była udzielona na niestandardowych warunkach i okazała się niekorzystna dla kraju, generując „miliony kosztów”. Bank zapowiedział, że uruchomi administracyjne, cywilne i kryminalne postępowanie wobec osób odpowiedzialnych za wynegocjowanie pożyczki z MFW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane