Bomi ma zgodę na układ

MZAT
opublikowano: 01-08-2012, 16:03

Straszące akcjonariuszy widmo likwidacji się rozwiało. Bomi będzie jednak musiało pozbyć się części nieruchomości.

- Sąd podjął decyzję o ogłoszeniu upadłości układowej Bomi – poinformowała Grażyna Ossowska-Mazurek, pełniąca funkcję nadzorcy sądowego Bomi.

Ta wiadomość rozgrzała akcjonariuszy Bomi, od trzech tygodni żyjących w niepewności po złożeniu przez spółkę wniosku o ogłoszenie upadłości. Handlowa grupa nie ma już noża na gardle, ale odetchnąć pełną piersią jeszcze nie może. Postanowienie wydał sąd rejonowy Gdańsk-Północ. Dla spółki to dopiero początek pracy.

- Propozycje układowe na pewno ulegną jeszcze zmianie, tak by usatysfakcjonowały wierzycieli. W najbliższych dniach będzie pracował nad tym zarząd i rada nadzorcza spółki – mówi Grażyna Ossowska-Mazurek.

Według niej część nieruchomości Bomi zostanie objętych likwidacją, by zaspokoić zabezpieczone na hipotekach banki. Przypomnijmy – wierzytelności Bomi sięgają 220 mln zł, z czego lwia część to zadłużenie wobec banków PKO BP, Pekao i BRE.


- Decyzja o układzie jest niewątpliwie dobrą wiadomością dla Bomi, bo upływający czas działał na niekorzyść spółki – traciła ona wizerunkowo, a od sklepów z pustymi półkami odwracali się klienci. Na pewno odbije się to mocno na wynikach za trzeci kwartał. Po zachowaniu kursu akcji widać jednak, że inwestorzy wierzą w szansę na odrodzenie Bomi – ale będzie to wymagało od zarządu długiej i ciężkiej pracy. Spółka musi skończyć restrukturyzację i zamknąć nierentowne placówki – teraz, przy układzie, będzie o to łatwiej, bo kary umowne będą niższe.  Układ otworzył też drogę do zdobycia pilnie potrzebnego finansowania poprzez emisję akcji. Od jej powodzenia – a prezes Jesionowski mówi, że spółka potrzebuje 50 mln zł – zależy dalszy los Bomi - ocenia Maciej Kabat, analityk DM Amerbrokers.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bomi ma zgodę na układ