Bonca: ostatni kwartał to dobry czas dla Grupy Lotos

  • PAP
opublikowano: 30-10-2019, 17:29

Ostatni kwartał to dobry czas dla Grupy; pokazuje, że jesteśmy stabilnym koncernem - powiedział w środę prezes Grupy Lotos Mateusz Bonca na konferencji prasowej po publikacji wyników finansowych za III kw. br.

Skumulowana EBITDA Lotosu po trzech kwartałach tego roku wyniosła 2,3 mld zł; w trzecim kwartale to 0,86 mld zł - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

"Te 9 miesięcy, w tym i ostatni kwartał, to dobry czas dla Grupy Lotos, bo pokazuje, że jesteśmy stabilnym koncernem" - powiedział Bonca.

Dodał, że 9-miesięczna EBITDA wg LIFO (czyli zysk wypracowany przez firmę z uwzględnieniem jej kosztów wewnętrznych, bez uwzględnienia amortyzacji i odsetek plus wycena zapasów - PAP), którą spółka raportowała w środę na poziomie 2,3 mld zł (+1 proc. w porównaniu do poziomu tożsamego okresu 2018 r.) jest stabilna, a kwartalna EBITDA wg LIFO, która wyniosła 856 mln zł, jest o 9 proc. wyższa niż w II kw. br. "Potwierdzamy stabilność naszego modelu ekonomicznego. Segment produkcji i handlu oraz segment wydobywczy, w zależności od tego jak zmienia się rynek, uzupełniają się i pozwalają stabilizować w bezpieczny sposób nasze przepływy finansowe" - dodał.

Spółka komunikowała w środę rano, że przed rokiem w trzecim kwartale oczyszczony wynik EBITDA LIFO wynosił 888 mln zł (spadek o 3,6 proc.), a w drugim kwartale 783,3 mln zł (wzrost o 9,2 proc.). "Na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Lotos w III kw. 2019 r. największy wpływ miały spadające notowania surowców (tj. ropy naftowej i gazu ziemnego), niższy wolumen sprzedaży węglowodorów (spadek o ok. 12 proc. kwartał do kwartału - kw./kw.), wyższy poziom modelowej marży rafineryjnej (wzrost o 40,6 proc. kw./kw.) oraz wyższy średniokwartalny kurs dolara" - czytamy w komunikacie Lotosu.

W komunikacie dodano, że na wielkość wydobycia w III kw. br. wpływ miał zarówno postój remontowy (20 czerwca – 27 lipca br.) operującej na bałtyckim złożu B8 platformy Lotos Petrobaltic, jak i zaplanowane postoje produkcyjne w sierpniu br. na złożach położonych na Morzu Północnym. "W połączeniu z trudną sytuacją makroekonomiczną dla tego segmentu (spadek cen gazu o 60 proc. r/r), przełożyło się to na słabsze jego wyniki" - napisano.

Wiceprezes Grupy Lotos ds. produkcji Jarosław Kawula uzupełnił, że sytuacja powinna zmienić się w ciągu najbliższych miesięcy, ze względu na to, że w połowie września br. rozpoczęto - z trzymiesięcznym wyprzedzeniem - eksploatację złoża Utgard na Szelfie Norweskim Morza Północnego. Dzięki przyśpieszeniu zaoszczędzono 25 proc. zakładanego budżetu.

Spółka podtrzymała stanowisko, że wpływ instalacji EFRA będzie widoczny w wynikach finansowych Grupy Lotos począwszy od czwartego kwartału 2019 roku. "W momencie uruchamiania projektu EFRA założeniem było dodanie około 2 dol. do marży rafineryjnej na baryłkę. Na początku 2020 roku zaczną obowiązywać regulacje IMO (dotyczące limitów emisji tlenku siarki - PAP) i rynek zostanie wybity z punktu stabilnego, on już teraz się z tego poziomu równowagi wybija. Patrzymy na różne prognozy domów analitycznych, one się różnią, ale wspólny jest kierunek zmian i on jest zgodny z naszymi założeniami. W oparciu o te prognozy szacujemy wpływ EFRA na 2,0-4,5 dol. na baryłkę, czyli jesteśmy po bezpiecznej stronie założeń ekonomicznych projektu" – wskazał prezes Bonca.

"Pierwsze kwartały 2020 roku pokażą, jak rzeczywiście zachowają się notowania naszych produktów i w jaki sposób będzie się do nowych regulacji dostosowywał rynek" - dodał.

W komunikacie Lotos poinformował, że w III kw. 2019 r. wykorzystanie nominalnych zdolności przerobowych rafinerii w Gdańsku kształtowało się na poziomie 103 proc. osiągając przerób na poziomie 2,7 mln ton ropy naftowej. O 8 proc. kwartał do kwartału zwiększyła się sprzedaż segmentu produkcji i handlu, która wyniosła prawie 3,1 mln ton produktów. Największe wzrosty odnotowano dla paliwa lotniczego (+17,2 proc. kw./kw.), benzyn (+16 proc. kw./kw.) oraz olejów napędowych (+12,4 proc. kw./kw.). Dodano, że równolegle o 3,8 proc kw./kw. wzrosły przychody ze sprzedaży tego segmentu, które wyniosły 7,8 mld zł.

"Mamy po 9 miesiącach rekordowy przerób ropy naftowej, bardzo zdrowe przepływy operacyjne z naszej działalności, zbliżone do EBITDA LIFO, co pokazuje, że za naszymi działaniami idzie rzeczywisty pieniądz. Dzienne wydobycie węglowodorów nadal w delikatnym trendzie spadkowym, ale też uruchamiają się i będą się uruchamiały projekty, które będą działały w drugą stronę, czyli będą podbijały te wartości" - ocenił prezes Bonca.

Mateusz Bonca
Fot. Marek Wiśniewski
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane