Czytasz dzięki

Boni: Jeśli nie przekroczymy 55 proc. długu do PKB, wyjdziemy łatwiej z deficytu

PAP
opublikowano: 10-09-2009, 09:14

Należy uniknąć przekroczenia progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB, a wychodzenie z wysokiego deficytu sektora finansów publicznych wraz z poprawą sytuacji gospodarczej będzie działo się automatycznie - uważa szef doradców premiera Michał Boni.

"Musimy uniknąć dotknięcia progu 55 proc. i to jest dziś najważniejsze zadanie publiczne w Polsce" - powiedział Boni w wywiadzie dla "Dziennika".

"Dlatego ta dyscyplina wydatków jest tak ważna i właśnie dlatego przychody z prywatyzacji są kluczowe, bo zmniejszają potrzeby pożyczkowe państwa" - powiedział.

Zdaniem Boniego wychodzenie z wysokiego deficytu sektora finansów publicznych wraz z poprawą sytuacji gospodarczej będzie działo się automatycznie.

"Wychodzenie z niego będzie skutkowało nie tylko lepszymi wynikami makroekonomicznymi, ale też większymi dochodami do budżetu. To oznacza, że niejako automatycznie sytuacja będzie się poprawiać" - powiedział.

Dlatego zdaniem Boniego niepodnoszenie podatków jest istotnym stymulantem.

"Nie przewiduję zmian w podatkach PIT, CIT i VAT" - powiedział.

"Poza zmianami akcyzy wynikającymi z dostosowania do wymogów unijnych nic nie zmienimy" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane