Boni: Nie ma planu wprowadzenia współpłacenia za opiekę medyczną

PAP
12-01-2008, 12:07

Obecnie nie ma planów wprowadzenia współpłacenia za opiekę medyczną - powiedział szef doradców premiera Michał Boni w sobotnim "Kontrapunkcie" RMF FM i "Newsweeka". Nie wykluczył jednak takiej możliwości w przyszłości.

"W każdym kraju jest taka możliwość i większość krajów europejskich ma współpłacenie" - powiedział Boni.

"Wybór na dzisiaj jest taki: nie ma współpłacenia, nie ma podnoszenia składki, porządkujemy ten system, szukamy rezerw, inaczej organizujemy pracę i inaczej organizujemy nadzór właścicielski, stąd ten pomysł na spółki prawa handlowego, myślimy o wprowadzeniu ubezpieczeń dodatkowych. Następny krok, który się na pewno w debacie publicznej pojawi, to jest to, jak w najbliższych latach móc finansować całość tego systemu" - mówił Boni.

Przyznał, że podczas rządowych dyskusji poruszano temat współpłacenia. Zaznaczył jednak, że o współpłaceniu za opiekę medyczną "nie można dzisiaj przesądzić". "Jak zobaczymy, jak ten system po zmianach będzie wyglądał, to trzeba się zastanowić, gdzie są deficyty finansowe i w jakich dziedzinach" - tłumaczył Boni.

Boni nie chciał podać przykładowych cen za za ewentualną opiekę medyczną w przeszłości. "Wszędzie w Europie te poziomy są niskie. Ja nie powiem żadnej cyfry" - podkreślił.

"Dlatego, że na dzisiaj współpłacenie, tak samo zresztą jak i dyskusja o składce staje się przedmiotem sporu politycznego. Ja z eksperckiej pozycji doradczej uważam, że im mniej będzie w tej debacie polityki, straszenia jednych drugimi, a im więcej będzie rzetelnej debaty o konkretach, tym lepiej" - uważa Boni.

Jak dodał, współpłacenie za usługi medyczne to jeden z tych tematów, które w Polsce wywołują "w sposób nadwrażliwy reakcje publiczności". "Pamiętam, jak brałem udział kilka lat temu w dyskusji i kiedy pojawiły się pomysły dotyczące współpłacenia, część różnych środowisk mówiła, że chcemy zabierać biednym (...), którzy nie będą mogli zapłacić 2-3 złotych" - wspominał Boni.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział w ubiegłym tygodniu, że nie będzie współpłacenia za niektóre usługi medyczne. "Mam nadzieję, że to jest pomysł, który definitywnie został wykreślony" - mówił Chlebowski.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Boni: Nie ma planu wprowadzenia współpłacenia za opiekę medyczną