Boni: projekt zmian w OFE powinien trafić do Sejmu 8 marca

PAP
opublikowano: 02-03-2011, 14:49

Rząd planuje 8 marca skierować projekt zmian w OFE do parlamentu - poinformował w środę szef doradców premiera Michał Boni. Dodał, że pierwsze czytanie w Sejmie mogłoby się odbyć 16 marca.

"Mamy gotowy projekt. Przekażemy go jutro resortom. Chcemy, żeby w piątek o godz. 15 odbył się Komitet Stały (Rady Ministrów - PAP). Planujemy na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów 8 marca odbyć dyskusję i skierować ten projekt do parlamentu" - powiedział w środę dziennikarzom Boni.

Dodał, że 16 marca br. mogłoby się odbyć pierwsze czytanie w Sejmie, "jeśli nic nie zakłóci tego kalendarza" - podkreślił.

Wcześniej w środę marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna mówił, że pierwsze czytanie projektu mogłoby się odbyć na dodatkowym posiedzeniu Sejmu 24-25 marca.

Szef doradców premiera powiedział, że rząd jest przeciwny wprowadzaniu w systemie emerytalnym zasady dobrowolności. "Zdecydowanie nie przyjmujemy argumentacji dotyczącej możliwej dobrowolności. Uważamy, że ten system tak jak funkcjonuje, powinien funkcjonować. Zrobiliśmy wszystko, aby była pełna gwarancja praw majątkowych, dziedziczenie, łącznie z wypłatą gotówkową. Żeby (...) oddalić zagrożenia konstytucyjne. I tak samo jesteśmy przeciwni temu, aby składka powróciła do poziomu 7,3 proc." - zaznaczył.

Dodał, że w planowanych przez rząd zmianach chodzi nie tylko o obecne problemy finansów publicznych, "tylko zagrożenie stałym przyrostem długu".

Boni poinformował ponadto o propozycji powołania społecznej rady bezpieczeństwa emerytalnego, usytuowanej przy Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja ma sprawować nadzór nad systemem.

Szef doradców strategicznych premiera wyjaśnił na briefingu po posiedzeniu Komisji Trójstronnej, że w skład rady miałoby wejść ośmiu przedstawicieli KT i siedmiu przedstawicieli świata nauki, "po to, żeby całość, drugi i trzeci filar mógł podlegać takiej ocenie, monitorowaniu, analizom i przedstawianiem rekomendacji". Dodał, że strona rządowa zgodziła się co do potrzeby powołania takiej rady ze stroną społeczną.

Zaznaczył, że nie jest to ostateczna propozycja. "Być może zamiast tego rozwiązania będzie komitet monitorujący przy Komisji Trójstronnej. Szukamy praktycznego rozwiązania".

Boni poinformował, że rząd jest gotowy rozpocząć prace nad projektem ustawy, która wprowadzałaby wielofunduszowość. Wyjaśnił, że chodzi o ustawę o efektywności funduszy emerytalnych, która wprowadzałaby wielofunduszowość oraz m.in. "być może nie prowizję, a opłatę za zarządzanie".

"Jesteśmy gotowi zaraz po przesłaniu do parlamentu (projektu zmian w ustawie o OFE - PAP) siąść na roboczo z partnerami i o kształcie takiej ustawy dyskutować. Ona oczywiście będzie miała inny charakter niż ta, nad którą pracowaliśmy jesienią - dlatego że ta struktura przekazywanej składki jest inna" - zaznaczył.

Aby ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu, rząd chce, by zamiast 7,3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiało 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być księgowane na kontach osobistych w ZUS. Od 2013 r. te proporcje zaczną się zmieniać. W roku 2017 do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc., a 3,8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Planowane jest też wprowadzenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Boni: projekt zmian w OFE powinien trafić do Sejmu 8 marca