Boni szykuje reformę OFE

Grzegorz Nawacki
24-06-2010, 00:00

Fundusze o różnym profilu ryzyka, zewnętrzny benchmark, inwestowanie za granicą i powiązanie opłat z wynikiem.

Fundusze o różnym profilu ryzyka, zewnętrzny benchmark, inwestowanie za granicą i powiązanie opłat z wynikiem.

Jolanta Fedak czy Michał Boni — takiego wyboru będzie musiał wkrótce dokonać premier Donald Tusk. Minister pracy i polityki społecznej forsuje projekt reformy OFE, który zakłada m.in. obniżenie składki trafiającej do OFE, zniesienie obowiązku przynależenia do funduszu i możliwość wycofania się. Szef doradców premiera szykuje zupełnie inny.

— Po co tyle ideologicznego konfliktu? Po co tyle zamieszania? Aby emerytury były wyższe, trzeba wprowadzić zmiany zwiększające efektywność funduszy. Nie zmniejszać kapitał, płynących do nich, ale sprawić, by były one efektywniej zarządzane. Pakiet zmian jest prosty, ale bywa wykorzystywany przez polityków, by siać niepokój i straszyć ludzi — mówi Michał Boni.

Przebudowa funduszy

Zdaniem Michała Boniego, konieczne jest wprowadzenie subfunduszy o różnym profilu ryzyka i umożliwienie członkom funduszy podejmowania decyzji, jak będą inwestowane składki — czy wolą większe czy mniejsze ryzyko. Równolegle funkcjonowałby mechanizm domyślnego przenoszenia między funduszami w zależności od wieku. Chce też poluzować zasady polityki inwestycyjnej funduszy oraz zwiększyć konkurencję między funduszami poprzez wprowadzenie zewnętrznego benchmarku i powiązanie opłat za zarządzanie z wynikami.

— W ciągu kilku tygodni, na pewno do końca wakacji, chcę przedstawić projekt założeń, który w przejrzysty sposób pokaże system zmian — zapowiada Michał Boni.

Liczy, że ustawa zostanie przyjęta jeszcze w tym roku. Minister pracy kilka tygodni temu zapowiadała, że mimo krytyki ze strony większości ekspertów, negatywnych opinii Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego i części rządu zamierza na Radę Ministrów złożyć swój projekt.

— Nie boję się dyskusji. Jestem przekonany, że na forum rządu moja koncepcja wygra — mówi Michał Boni.

Ważny gracz

Zdaniem ekspertów, rozmontowanie OFE byłoby bardzo niekorzystne. Szef Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, ze OFE są znaczącym graczem na rynku finansowym.

— Aktywa sięgają 15 proc. PKB, a można się spodziewać, że dojdą do 100-120 proc. W rękach OFE jest 25 proc. krajowych papierów skarbowych i 8-8,5 proc. kapitalizacji giełdy, a uwzględniając akcje w wolnym obrocie to 15-16 proc. Fundusze to nie gorący, spekulacyjny pieniądz, ale inwestor stabilny o długim horyzoncie. Są też istotnym kupującym w procesach prywatyzacji — mówi Stanisław Kluza.

— Fakt posiadania stabilnych inwestorów instytucjonalnych pomógł polskiemu rynkowi lepiej przetrzymać kryzys — dodaje Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy.

Wykorzystać prezydencję

Minister pracy twierdzi, że składka, która trafia do OFE, powiększa dług publiczny, co ogranicza wzrost gospodarki.

— Z ekonomicznego punktu widzenia metoda liczenia długu jest niepoprawna. Aktywa OFE powinny dług pomniejszać, a nie powiększać. To po prostu ujawniona część długu. Kryzys to dobry moment do namówienia Unii Europejskiej do zmiany metodologii liczenia długu. Polska powinna wykorzystać do tego okres prezydencji — mówi Krzysztof Lutostański, były prezes PTE Bankowy.

— Trzeba to zrobić szybciej. Spotkaliśmy się już z komisarzem Barroso i są sygnały, że Komisja Europejska zmienia nastawienie — mówi Michał Boni.

Kolejnym celem jest zwiększenie aktywności zawodowej Polaków. Michał Boni chce, by rozpoczęła się dyskusja nad ograniczeniem wcześniejszego przechodzenia na emeryturę, wprowadzenia jednego powszechnego systemu emerytalnego i podniesienia wieku emerytalnego. Jego zdaniem, potrzeba kilku lat, by pomysły uzyskały społeczne poparcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Boni szykuje reformę OFE