Boni: w przyszłym tygodniu przegląd prawa ws. wolności w internecie

DI, PAP
opublikowano: 03-02-2012, 09:17

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że w przyszłym tygodniu, na posiedzeniu komitetu ds. cyfryzacji, dokonany zostanie przegląd prawa pod kątem wolności i bezpieczeństwa w internecie.

"Mamy pierwsze dziesięć ustaw, na które chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę (...) Dotyczą one prawa telekomunikacyjnego, przygotowywanych zmian w ustawie audiowizualnej, przygotowywanej ustawie o otwartych zasobach" - powiedział szef MAC w piątek w radiu TOK FM. Jak podkreślił, "będziemy to robili razem ze środowiskiem internautów". Boni dodał, że po poleceniu premiera dokonania przeglądu prawa w internecie rozesłane zostały pisma do szefów resortów, a w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie na ten temat.

Zdaniem Boniego niezbędne jest wypracowanie "nowych mechanizmów konsultacyjnych". W jego ocenie obecne zasady wywodzą się z "tradycyjnej epoki przemysłowej". "Mam nadzieję, że odnowi swoje znaczenie Komisja Trójstronna w debatach społecznych, ale oprócz tego jest wiele przepisów i oczekiwań obywateli (...) Nie tylko chcą mówić przez swych reprezentantów czy to w parlamencie, czy pracodawców, czy przez związki zawodowe, ale chce mówić sami" - podkreślił.

Jak dodał, "to jest ta istota demokracji partycypacyjnej i do tego potrzebne są te nowe narzędzia". "Nie chodzi o to, by sobie ludzie tylko mówili, chodzi o to by naprawdę wysądować, jakie jest nastawienie i dać to prawo indywidualnego powiedzenia obywatelskiego głosu i oczywiście na nie odpowiadać" - powiedział minister.

Jak zauważył Boni, "jeden obywatel będzie usatysfakcjonowany, ktoś inny nie będzie, ale ta nowa fala i sposoby rozmowy są potrzebne, a przede wszystkim nasza wrażliwość na to jak bardzo i jak głęboko świat się zmienia w tej rzeczywistości cyfrowej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane