Boni: wspieranie innowacyjności wymaga zrozumienia kontekstu jej rozwoju

PAP
opublikowano: 16-06-2013, 17:26

Wspieranie rozwoju innowacyjnej gospodarki wymaga zrozumienie kontekstu cyfrowego, w jakim się ona rozwija – powiedział w niedziele minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, podczas konferencji Big Tent V4 Innovation w Warszawie.

Big Tent V4 Innovation to konferencje organizowane przez firmę Google na całym świecie. Poświęcone są one kwestiom dotyczącym rozwoju gospodarki w dobie cyfryzacji. Spotkania w Warszawie odbywa się po raz pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Głównym tematem jest wpływ nowych technologii na rozwój gospodarczy i społeczeństwo w tej części Europy.

Jak zaznaczył Boni, aby wspierać rozwój innowacyjnej gospodarki trzeba zrozumieć kontekst, w jakim ona się rozwija, czyli uświadomić sobie, cyfrową aktywności użytkowników internetu. „W ciągu jednej minuty w internecie użytkownicy wpisują w różne wyszukiwarki 700 tys. zapytań, wysyłają 170 mln emalii i tworzą 600 tys. klipów video" – podkreślił minister.

Zrozumie tego kontekstu pozwoli na podejmowanie działań wspierających rozwój innowacyjności, czyli – zdaniem Boniego – rozwój na wysokim poziomie edukacji, tworzenie możliwości współpracy między naukowcami prowadzącymi badania naukowe a biznesem, a także rozwój infrastruktury umożliwiającej obywatelom dostęp do internetu.

Boni dodał, że Polska ma potencjał rozwoju cyfrowej gospodarki. "Mamy 15 tys. studentów informatyki, polscy programiści wygrywają wiele prestiżowych konkursów na świecie a polskich przemysł gier komputerowych notuje wzrosty wyższe niż ten sam sektor na zachodzie" – podkreślił.

Szef MAiC dodał, że polscy internauci są niezwykle zaangażowani w rozwój Wikipedii (internetowej encyklopedii, w której każdy internauta może tworzyć hasła, które potem są korygowane przez innych użytkowników internetu) dzięki temu "już nie długo będzie w niej milion hasał napisanych w języku polskim".

Jak podkreślił Boni przy wspieraniu innowacyjności polskiej gospodarki ważną rolę odgrywają również działania rządu. Wymienił trzy filary takich działań. Po pierwsze rozwój szerokopasmowego internetu tak, aby wszyscy obywatele mieli do niego dostęp w 2020 roku; po drugie wspieranie wykorzystania internetu do tworzenia różnych projektów edukacyjnych, biznesowych i innych; i po trzecie działania edukacyjne, których zadaniem jest podnoszenie umiejętności cyfrowych społeczeństwa, również osób powyżej 50. roku życia. „Te trzy obszary działań wpływają na rozwój cyfrowej gospodarki” – podkreślił Boni.

Minister dodał, że rozwój innowacyjności cyfrowej gospodarki związany jest także z rozwiązaniem takich problemów jak ochrona prywatności użytkowników internetu, kwestie związane z przetwarzaniem danych osobowych, które z jednej strony pozwalają firmom na tworzenie jeszcze lepszych usług, ale z drugiej strony muszą odbywać się według jasnych reguł i za wiedzą obywateli. Rozwiązania wymaga także problem ochrony praw autorskich w internecie.

Obok Boniego w konferencji Big Tent biorą udział m.in. dyrektor Google ds. polityki publicznej i relacji rządowych w Europie Środkowo-Wschodniej Agata Wacławik-Wejman, wiceprezes Google David Drummond, a także wiceprzewodniczący Parlamentu Słowacji Jan Figiel, europoseł Rafał Trzaskowski, Generalny Inspektor Danych Osobowych w Polsce dr Wojciech Wiewiórowski.

Na Big Tent V4 Innovation po raz pierwszy w tej części świata zaprezentowane zostaną też Google Glass, czyli specjalne okulary, które mają mieć funkcje smartfona i będą mogły być obsługiwane za pośrednictwem komend głosowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane