Bonusy nie dla wszystkich

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 04-03-2008, 00:00

Polacy nie ustawiają się już w kolejkach po nowe mieszkania. Jednak na razie tylko nieliczni deweloperzy zdecydowali się na obniżki.

Polacy nie ustawiają się już w kolejkach po nowe mieszkania. Jednak na razie tylko nieliczni deweloperzy zdecydowali się na obniżki.

Popyt na rynku pierwotnym wyraźnie osłabł. Mieszkania, po które niedawno ustawiały się kolejki chętnych, dziś nie mogą znaleźć nabywców. Jednocześnie ten rok zapowiada się jako rekordowy zarówno pod względem liczby oddanych do użytku mieszkań, jak i rozpoczynanych inwestycji, co zapowiada duży wzrost podaży.

Bonusy i promocje

Zdaniem niektórych ekspertów, rynek dewelopera powoli przeistacza się w rynek kupującego. Nie oznacza to przeceny mieszkań, ale powrót do promocji. Niektórzy deweloperzy decydują się na odliczenie od ceny mieszkania 7 proc. VAT, inni oferują za darmo miejsca postojowe, które poza promocją kosztują około 30 tys. zł, lub kilkuprocentowe raba- ty na ostatnie wolne miesz-kania.

Inne przykłady? Firma Angel Development, która we Wrocławiu wznosi inwestycję Angel Wings, oferuje w cenie mieszkania klimatyzację w każdym pomieszczeniu, podobnie jak miejsca na wielopoziomowym parkingu.

Węgierski TriGranit, który buduje osiedle Dębowe Tarasy w Katowicach, do każdego czteropokojowego mieszkania dodaje garaż z komórką gratis, co w praktyce oznacza rabat do 40 tys. zł.

Za to w stolicy Wielkopolski deweloperzy po prostu obniżają ceny. Na Osiedlu Poziomkowym w podpoznańskim Suchym Lesie w ciągu tygodnia firma Nickel Development zmniejszyła je nawet o 10 proc. Dotyczy to wyprzedaży mieszkań z ubiegłego roku. Z kolei osoby, które do końca stycznia kupiły mieszkania w innych realizowanych przez firmę obiektach, będą mogły liczyć na blisko 5-procentowy upust.

Czy to znak, że koniunktura na mieszkaniowym rynku definitywnie się kończy? Analitycy rynku są sceptyczni.

— Rabaty zazwyczaj dotyczą mniej atrakcyjnych lokali lub np. mieszkań na parterze. To zjawisko jest jednak ograniczone i nie dotyczy ciekawych projektów, w dobrej lokalizacji, realizowanych przez renomowanych deweloperów — ocenia Dariusz Karbowniczak, ekspert firmy Ober Haus Nieruchomości.

Atrakcyjne w cenie

Zdaniem Ryszarda Danielewicza, prezesa Pirelli Pekao Real Estate, w ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele nowych i ciekawych inwestycji, zwiększając tym samym podaż atrakcyjnych mieszkań.

— Zmieniło się również podejście nabywców do wyboru mieszkania. Przestają kierować się jedynie ceną, a coraz częściej zwracają uwagę na tak ważne elementy, jak lokalizacja, wysoki standard wykonania oraz harmonijny i funkcjonalny układ mieszkania — ocenia prezes.

Według niego, rynek nieruchomości w Polsce będzie się dalej rozwijał, choć nie w tak szybkim tempie jak dotychczas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu