Borowski: W razie przedterminowych wyborów będzie koalicja centrolewicowa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 16:09

Lider Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski powiedział we wtorek, że jego partia jest przygotowana organizacyjnie do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Dodał, że jeśli by do nich doszło, szybko musiałaby powstać koalicja partii centrolewicowych.

Lider Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski powiedział we wtorek, że jego partia jest przygotowana organizacyjnie do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Dodał, że jeśli by do nich doszło, szybko musiałaby powstać koalicja partii centrolewicowych.

"Rozmowy, które prowadzimy w tej chwili, zmierzają do tego, aby się na to przygotować. Na pewno nie damy się zaskoczyć. W tych wyborach wystąpi ugrupowanie, koalicja, możemy nazwać to drzewem oliwnym lub porozumieniem na rzecz demokracji i rozwoju, które będzie w stanie sprawić nieprzyjemną niespodziankę PiS" - podkreślił Borowski na konferencji prasowej w Warszawie.

Pytany, czy widziałby w tym bloku SLD, SdPl, Partię Demokratyczną-demokraci.pl i Zielonych odpowiedział, że takie jest "marzenie i oczekiwanie". Dodał, że odbyły się już spotkania kierownictw SdPl i PD oraz Zielonych. Zapowiedział, że w czwartek SdPl będzie rozmawiać z SLD.

Lider SdPl dodał, że patronem porozumienia partii centrolewicowych mógłby być Aleksander Kwaśniewski.

"Nie mam żadnej gwarancji, że A.Kwaśniewski zechce się do tego włączyć, ale w sytuacji, w której PiS będzie chciało wykorzystać sytuację dla zdobycia większych możliwości, zaspokojenia swojej pazerności, zawłaszczania państwa, liczymy na to, że ci wszyscy, którzy wiele lat poświęcili temu, aby (...) sformułowanie z konstytucji +demokratyczne państwo prawne+ nie było fikcją, nie odmówią swojego wsparcia" - zaznaczył Borowski.

Jak dodał, nie chodzi o to, by Kwaśniewski "stanął na czele koalicji i pogodził skłóconą lewicę". "Dzisiaj wobec perspektywy szybkich wyborów jesteśmy w stanie porozumieć się sami" - ocenił lider SdPl. Według niego, chodzi o to, by zgromadzić jak najwięcej autorytetów - "ludzi, którzy albo byli w polityce i wyszli z niej w tej chwili, jak Kwaśniewski, ale także ludzi, którzy są obecni na scenie politycznej, ale nie są czynnymi politykami".

"Chcielibyśmy takich ludzi także przyciągnąć i po prostu pokazać, że istnieje nie tylko Polska +rydzykowa+" - zaznaczył Borowski. Dodał, że Polskę, którą chciałaby budować Socjaldemokracja, można symbolicznie określić "Polską Jacka Kuronia".

W opinii Borowskiego, gdyby wiosną doszło do przedterminowych wyborów parlamentarnych, świadczyłoby to, że "klasa polityczna nie dorosła do tego, żeby rządzić krajem". "Odpowiedzialność za to ponoszą ci, którzy obiecywali Polakom szczęśliwość wszelką" - podkreślił Borowski.

Lider SdPl zapowiedział, że stawia do dyspozycji swoją kandydaturę na prezydenta Warszawy jeśli "uzyska ona szerokie poparcie bloku centrolewicowego". Ocenił, że w wyborach w Warszawie "zetrą się znane nazwiska" i blok, który chce stworzyć SdPl również musi mieć takiego kandydata. 

Borowski wezwał również ugrupowania parlamentarne do odrzucenia projektu ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (CBA). Jak zapewnił, SdPl nie jest przeciwna walce z korupcją, ale opowiada się za prowadzeniem jej "metodami demokratycznymi".

"Niedawne zapowiedzi przyszłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego o +prześwietlaniu+ parlamentarzystów i urzędników, groźby pod adresem konkretnych przedsiębiorców, domniemywanie winy - zagrażają w takim kształcie prawom i wolnościom obywatelskim" - ocenił lider SdPl.

Zaapelował też do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o natychmiastowe odwołanie ze składu Krajowej Rady Sądowniczej Ewy Stryczyńskiej, która - jak powiedział Borowski - w przeszłości dzięki immunitetowi sędziowskiemu uniknęła odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane