Borowski: winiety trzeba wprowadzić jak najszybciej

opublikowano: 27-01-2003, 18:49

Marszałek Sejmu Marek Borowski uważa, że winiety powinny zostać wprowadzone jak najszybciej. Zapowiedział, że dopilnuje, aby stosowne przepisy prawne, związane z projektem budowy autostrad, nie budziły wątpliwości co do zgodności z Konstytucją.

- Winiety trzeba wprowadzić jak najszybciej, a nie kombinować po referendum. Odkładanie sprawy oznaczałoby, że rząd ma obywateli za mało rozgarniętych. Jest to operacja, której nikt nie robi z radością. Nakładanie dodatkowych podatków czy opłat to jest zajęcie, którego żaden rząd nie lubi - powiedział Borowski.

Zaznaczył, że autostrady można wybudować w Polsce za pieniądze unijne. Niezbędnym warunkiem jest jednak wyasygnowanie części funduszy przez nasz kraj.

- Własny wkład - to albo dajemy z budżetu, obcinając wydatki, albo podnosimy podatki zwykłe, albo wprowadzamy winiety. Winiety mają tę zaletę w porównaniu z podatkami, że obciążają także wszystkie pojazdy zagraniczne, które wjeżdżają na teren Polski. Te pieniądze będą wyodrębnione na specjalnym funduszu, aby nie było wątpliwości, że mogą być wydane na coś innego – tłumaczył marszałek Sejmu.

Borowski zastrzegł, że opóźnienie we wprowadzeniu winiet spowodowane jest koniecznością wyjaśnienia wszelkich narosłych wokół nich wątpliwości.

- Ale nie dlatego, że część SLD nie chce winiet, a druga część SLD chce wysadzić Pola z siodła itd. – powiedział.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Borowski: winiety trzeba wprowadzić jak najszybciej