Borrell: ministrowie UE nie omawiali ewentualnych sankcji wobec Iranu

  • PAP
opublikowano: 10-01-2020, 21:23

Ministrowie spraw zagranicznych UE nie omawiali w piątek możliwości wszczęcia procesu rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z 2015 r., które mogłoby doprowadzić do odnowienia sankcji ONZ wobec Teheranu - poinformował w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

„Nie rozmawialiśmy o tym, czy należy je uruchomić, czy nie. Jesteśmy gotowi utrzymać tę umowę (nuklearną - PAP)” - powiedział Borrell pytany o ewentualne sankcje. Wskazał, że Teheran powinien podtrzymać zobowiązania zawarte w umowie.

W piątek w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych, którzy omawiali sytuację na Bliskim Wschodzie.

W niedzielę, dwa dni po ataku, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani, władze Iranu ogłosiły, że nie będą już stosować się do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej. USA wycofały się z niej w maju 2018 roku. UE obawia się upadku porozumienia.

Iran już wcześniej ogłaszał stopniowe ograniczanie swoich zobowiązań wynikających z traktatu po wycofaniu się USA i wznowieniu wobec Iranu surowych sankcji gospodarczych, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. Stronami umowy nuklearnej z Iranem były USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Unia Europejska.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu