Borrell: możliwe że już w poniedziałek decyzja o embargo na ropę z Rosji

  • PAP
opublikowano: 10-05-2022, 14:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział we wtorek, że ma nadzieję na szybkie porozumienie państw członkowskich w sprawie embarga UE na ropę naftową z Rosji. Nie wykluczył, że unijni ministrowie spraw zagranicznych uzgodnią tę kwestię w najbliższy poniedziałek.

Szefowie dyplomacji państw UE mają spotkać się w poniedziałek 16 maja w Brukseli na posiedzeniu ministerialnym.

Josep Borell, fot. Reuters / Forum
Josep Borell, fot. Reuters / Forum

Borrell powiedział, że jeśli ambasadorowie krajów UE nie dojdą do porozumienia w sankcji na Rosję w tym tygodniu, ministrowie spraw zagranicznych mogą spróbować przełamać impas, starając się przekonać niechętne państwa, a zwłaszcza Węgry.

4 maja Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie unijnego embarga na dostawy ropy naftowej z Rosji, jednak nie wszystkie kraje unijne są przychylne temu pomysłowi. Część z nich, w tym Węgry, wskazuje na swoje uzależnienie od dostaw surowca z Rosji.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, która udała się w poniedziałek na Węgry, aby omówić z premierem Viktorem Orbanem ewentualny unijny zakaz importu surowców energetycznych z Rosji, napisała na Twitterze, że rozmowa przyniosła pewne postępy.

UE ogłosiła dotąd pięć pakietów sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane