Borrell: Zmniejszenie budżetu UE uniemożliwi realizację nowych zadań

Krzysztof Grad
opublikowano: 17-12-2004, 12:51

Zaproponowane przez sześć najbogatszych krajów Unii Europejskiej zmniejszenie o 210 mld euro zobowiązań budżetowych Unii planowanych na lata 2007-2013 może uniemożliwić realizację nowych zadań, w tym rozszerzenie o nowe kraje - ostrzegł w piątek unijnych przywódców szef Parlamentu Europejskiego Josep Borrell.

"Chcemy porozumienia (w sprawie planów budżetowych) i chcemy je osiągnąć w zaplanowanym terminie. Lecz nie chcemy jakiegokolwiek porozumienia. Bez zgody parlamentu, perspektywa finansowa (na lata 2007-2013) nie może powstać" - poinformował Borrell w piątek na spotkaniu z przywódcami uczestniczącymi w szczycie UE w Brukseli.

Sześć krajów - płatników netto do budżetu UE (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Szwecja i Holandia) - wystosowało w grudniu 2003 roku list do ówczesnego szefa Komisji Europejskiej Romano Prodiego domagający się zamrożenia wydatków Unii na poziomie 1 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE.

Oznacza to redukcję zobowiązań budżetowych w latach 2007-2013, z proponowanych przez Komisję Europejską 1 025 mld euro do 815 mld euro - podkreślił Borrell.

"Nie rozumiem, jak Rada Europejska może redukować przeznaczone środki finansowe, a jednocześnie sprostać nowym wyzwaniom i priorytetom stojącym przed Unią, biorąc pod uwagę, że wydatki na rolnictwo są już ustalone do 2013 roku" - powiedział przewodniczący unijnego parlamentu.

"Wydaje mi się dziwne, że kraje członkowskie popierające dalsze rozszerzenie UE, myślę tu szczególnie o Turcji, są jednocześnie ostatnie jesli chodzi o przyznawanie odpowiednich środków" - dodał.

Unijny budżet na lata 2007-2013 jest jednym z tematów obecnego szczytu w Brukseli, jednak nie zapadną na nim żadne decyzje w tej sprawie. Ostateczna decyzja w sprawie wielkości budżetu zapadnie najwcześniej w połowie przyszłego roku. Polska ma być największym beneficjentem unijnych funduszy dla uboższych krajów i regionów Unii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Grad

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Borrell: Zmniejszenie budżetu UE uniemożliwi realizację nowych zadań