Borusewicz: będę konsultował przełożenie głosowania ws. lustracji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-08-2006, 08:22

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapowiedział w czwartek, że będzie jeszcze konsultował przełożenie - planowanego na piątek - głosowania w Senacie nad poprawkami do ustawy lustracyjnej nawet na koniec sierpnia.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zapowiedział w czwartek, że będzie jeszcze konsultował przełożenie - planowanego na piątek - głosowania w Senacie nad poprawkami do ustawy lustracyjnej nawet na koniec sierpnia.

Borusewicz zaznaczył w czwartek w radiowych Sygnałach Dnia, że według obecnie obowiązującego porządku obrad Senat powinien pracować nad zmianami w ustawie lustracyjnej w piątek, ale - jak mówił - są sugestie, by przełożyć głosowanie nawet na koniec sierpnia.

"Będę się zastanawiał, będę konsultował tę sprawę" - powiedział. Dodał, że na przełożenie głosowania musiałyby się zgodzić najważniejsze ugrupowania - jak mówił - "to rządzące (PiS) i to opozycyjne (PO)".

O przesunięcie głosowania poprosił w środę Borusewicza lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Marszałek Senatu przypomniał, że zgodnie z prawem Senat ma miesiąc na zajęcie stanowiska wobec ustawy lustracyjnej i termin ten mija 22 sierpnia.

Borusewicz podkreślił, że popiera zaproponowane przez senacką komisję praw człowieka i praworządności poprawki dotyczące m.in. przywrócenia statusu pokrzywdzonego, oświadczeń lustracyjnych i sądowego trybu lustracji. "To są zasadnicze poprawki, zmieniające kompletnie tę ustawę, ale potrzebne" - zaznaczył.

Dodał, że zasadniczą sprawą dla niego jest zapewnienie w ustawie, by osoby, które walczyły o demokrację, nie były krzywdzone (chodzi o zasady ujawniania informacji pochodzących z dokumentów IPN, dotyczących m.in. życia prywatnego). W jego ocenie, gdyby obowiązywała ustawa w wersji przyjętej przez Sejm, ludzie ci mogliby być skrzywdzeni.

W ocenie marszałka Senatu, pozostawienie bez zmian rozszerzonego przez Sejm katalogu osób podlegających lustracji spowodowałoby konieczność zlustrowania ok. 500-600 tys. osób. "To jest kompletne zatkanie tego procesu; to nie będzie funkcjonowało" - dodał. (

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane