Borys: piątkowa emisja obligacji PFR zakończyła się sukcesem

  • PAP
opublikowano: 15-01-2021, 15:42

Emisja obligacji PFR na 5 mld 250 mln zł zakończyła się sukcesem - podkreślił w piątek prezes PFR Paweł Borys. Wiceszef Funduszu Bartosz Marczuk dodał, że w ramach Tarczy Finansowej 2.0 przyznano już pomoc blisko 200 firmom.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślił piątek na Twitterze, że "emisja obligacji w kwocie 5 250 mln zł zakończyła się sukcesem". Dodał, że oznacza to, że środki na realizowaną przez Fundusz Tarczę Finansową są zabezpieczone. "Zapraszamy mikrofirmy i MŚP poszkodowane pandemią do wnioskowania o subwencje" - podkreślił.

Paweł Borys, fot. Marek Wiśniewski
Paweł Borys, fot. Marek Wiśniewski

Pierwotnie PFR planował piątkową emisję obligacji na 5 mld zł. Jak informowano wcześniej, piątkowa emisja przeznaczona jest na wsparcie PLL LOT, Tarczy Finansowej 2.0 i Tarczy dla dużych firm.

Polski Fundusz Rozwoju realizuje program wsparcia krajowych przedsiębiorstw różnej wielkości (Tarcza 1.0 i 2.0) dotkniętych przez epidemię koronawirusa - o wartości do 100 mld zł, finansowany emisjami obligacji. Do tej pory, wliczając piątkową emisję, PFR wyemitował obligacje o wartości nominalnej 70,65 mld zł.

Wiceszef Funduszu Bartosz Marczuk także na Twitterze dodał, że PFR w ramach Tarczy Finansowej 2.0 przyznał pomoc pierwszym 196 firmom, które otrzymają w poniedziałek 33 mln zł.

Wiceprezes zapewnił, że składane w piątek przez firmy wnioski, zostaną przetworzone jeszcze tego samego dnia, co będzie skutkowało, że poniedziałkowy przelew będzie większy i obejmie więcej firm.

W ramach Tarczy Finansowej 2.0 dla mikro, małych i średnich firm dotkniętych drugą falą pandemii, łączna wartość pomocy z Funduszu wyniesie do 20 mld zł, z czego 13 mld zł to nowe transfery pieniężne, a 7 mld zł umorzenie 100-proc. subwencji z Tarczy 1.0.

O wsparcie (nowe środki i umorzenie) mogą ubiegać się przedsiębiorstwa w 45 branżach objętych restrykcjami epidemicznymi, które mogą udokumentować określony spadek obrotów. Łącznie z Tarczą 1.0 program dla mikro i MŚP opiewa na 75 mld zł (w ramach pierwszej Tarczy wypłacono firmom 61 mld zł).

Program wsparcia PFR dla dużych firm (obejmuje wszystkie branże wymagające pomocy finansowej) w ramach Tarczy PFR to 25 mld zł (obecnie dostępne jest ok. 20 mld), który składa się z trzech instrumentów: finansowania płynnościowego o wartości 10 mld zł, finansowania preferencyjnego o wartości 7,5 mld zł i finansowania inwestycyjnego (na zasadach rynkowych oraz na zasadach pomocowych) o wartości 7,5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane