Boryszew będzie miał ok. 80% udziału w nowej spółce powstałej na bazie Suwar

opublikowano: 07-03-2007, 15:27

Spółka Boryszew będzie miała ok. 80% udziału w  nowej firmie chemicznej, powstałej po połączeniu Suwar z oddziałem Boryszewa z  Sochaczewa, poinformował w środę Waldemar Zwierz, pełniący obowiązki prezesa członek rady nadzorczej Suwar i jednocześnie dyrektor oddziału Sochaczew. Plany przewidują, że nowy podmiot powstanie najdalej do końca 2007 roku.

"Prosta analiza firm i ich danych wskazuje, że [iloraz ich wartości] mieści się w przedziale 4-5 razy. Jeśli weźmiemy parametr 4-krotności, Boryszew będzie właścicielem ok. 80% kapitału nowego podmiotu"- powiedział Zwierz na spotkaniu z dziennikarzami w środę.

Zastrzegł jednak, że to tylko wstępny szacunek a dokładny parytet określą biegli.

Według wstępnych wyników za 2006 rok, sprzedaż Suwar wyniosła 45,2 mln zł, skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA spółki 6,2 mln zł, a skorygowany zysk netto 2,4 mln zł. Odział Sochaczew miał odpowiednio 216,4 mln zł, 29,5 mln zł i 21,3 mln zł.

W środę Zwierz poinformował, że plany przewidują iż nowy podmiot powstanie najdalej do końca 2007 roku poprzez wniesienie oddziału Sochaczew do Suwar w zamian za emisję akcji dla dotychczasowych akcjonariuszy. "Chcemy jak najszybciej zrealizować projekt połączenia. Realny termin to koniec listopada, a być może uda się to skrócić"- powiedział.

Prezes podkreślił, że do końca maja powinna zostać wydzielona spółka akcyjna z Boryszewa, powstała na bazie oddziału Sochaczew. Harmonogram przewiduje, że w kolejnych krokach nastąpi złożenie planu połączenia do sądu, NWZA spółek, które zatwierdzą połączenie i wreszcie jego rejestracja, co zakończy fuzję.

"Dlatego łączymy się ze spółka publiczną, żeby [móc] poprzez emisję akcji finansować nowe projekty" - powiedział. Dodał, że nowa spółka będzie też stosować dźwignię finansową. Podkreślił, że nowy podmiot będzie miał niski poziom długu netto co pozwoli na taki sposób finansowania inwestycji.

Zwierz powiedział, że firmę będą interesować zarówno inwestycje w dotychczasowych lokalizacjach i produktach w których obecnie funkcjonują - aby być istotnym graczem - ale też nowe przedsięwzięcia.

Obecnie firmy produkują m.in. płyny motoryzacyjne, opakowania i inne wyroby z tworzyw sztucznych, kleje i materiały budowlane.

"W przyszłości nie wykluczamy przejęć, bo konsolidacja będzie postępować"- dodał.

Obecny na spotkaniu Adam Chełchowski, prezes zarządu Boryszewa i Impexmetalu poinformował, że Boryszew nie zamierza "wychodzić" z nowej spółki, gdyż będzie ona działać w sektorze wzrostowym.

"Dopuszczenie nowych akcjonariuszy [poprzez emisję giełdową nowego podmiotu] jest jak najbardziej możliwe, choć na razie nie myślimy o emisji gotówkowej w pierwszym etapie" - powiedział. Z jego słów wynika, że będzie to możliwe później, po umocnieniu nowego podmiotu na rynku.

Zapewnił, że jeśli dojdzie do takiego scenariusza Boryszew zachowa kontrolę nad nad nową firmą.

Pod koniec stycznia Suwary SA oraz Boryszew SA Oddział Boryszew w Sochaczewie podpisały list intencyjny w którym zadeklarowały wolę podjęcia działań zmierzających do włączenia oddziału Boryszew do spółki Suwary SA i prowadzenia dalszej działalności w ramach jednego organizmu gospodarczego.

Firmy podały, że celem strategicznym połączenia jest zbudowanie podmiotu o silnych fundamentach, zdolnego do dalszego intensywnego rozwoju w ramach branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Dzięki połączeniu, strony oczekują zwiększenia efektywności prowadzonej działalności poprzez uwolnienie synergii na poziomie operacyjnym (zakupy, inwestycje, usługi obce, sprzedaż) oraz osiągnięcie korzyści w zarządzaniu (jednolite zarządzanie strategiczne, wspólne funkcje centralne, redukcje kosztów).

Według planów firm efekty synergii na poziomie zysku EBIT wyniosą 1,8 mln zł w 2007 roku, 2,7 mln zł w 2008 roku i 3,3 mln zł w 2009 roku.

W 2006 roku łączny skorygowany zysk EBIT obu firm wyniósł 27, 1 mln zł.

Największym akcjonariuszem Suwar jest kontrolowany przez Romana Karkosika, głównego akcjonariusza Boryszewa, NFI Midas - ma ponad 41%. Pozostali akcjonariusze Suwar to sama spółka, która posiada 6,18% akcji własnych, a 52,11% walorów należy do innych akcjonariuszy.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Boryszew będzie miał ok. 80% udziału w nowej spółce powstałej na bazie Suwar