Czytasz dzięki

Boryszew liczy na SaarGummi

GRA
opublikowano: 09-05-2011, 00:00

Wyłączność

Wyłączność

dostali Chińczycy,

ale nie dogadali się

z pracownikami. Boryszew

liczy na powrót do stołu.

Jeszcze nic straconego — twierdzi Boryszew, kontrolowany przez Romana Karkosika. Ma szanse na powrót do negocjacji w sprawie zakupu SaarGummi, niemieckiego producenta uszczelek dla przemysłu samochodowego.

Na razie Boryszew jest na bocznym torze, bo sprzedający — czyli syndyk i firma doradcza PricewaterhouseCoopers — przyznali wyłączność chińskiej firmie CQLT. Umowa została podpisana, ale firma nie zdołała przekonać do siebie związków zawodowych. Jak donosi niemiecka "Saarbrueckenzeitung", załogą kieruje strach przed chińskim inwestorem i obawa o miejsca pracy. Syndycy, według relacji gazety, grożą z kolei, że zamkną zakład, jeżeli załoga nie porozumie się z kupcem.

CQLT ma czas na negocjacje ze związkami do końca okresu wyłączności, który w standardowych umowach ustala się zwykle na miesiąc (czyli do początku czerwca). Potem… sprzedający może wrócić do rozmów z kolejnymi oferentami z listy, czyli Boryszewem i hiszpańską RUIA. Praktyka firm wskazuje, że porozumieniom o wyłączności czasem pozwala się wygasnąć.

— Nadal jesteśmy zainteresowani zakupem SaarGummi — podkreśla Paweł Miller, członek zarządu Boryszewa.

Boryszew buduje pozycję globalnego producenta komponentów do produkcji samochodów. W ubiegłym roku kupił włoską grupę Maflow, producenta przewodów klimatyzacyjnych i hamulcowych, a także fabrykę w Indiach, produkującą na potrzeby Volkswagena. Stara się o zakup kilku kolejnych przedsiębiorstw, ale na razie bez powodzenia.

Władze Boryszewa podkreślały dotychczas, że od sukcesu starań o SaarGummi zależy zainteresowanie francuskim producentem systemów uszczelniających dla przemysłu samochodowego — Sealynx Automotive Transieres.

— Te projekty mogą być rozpatrywane zarówno łącznie, jak i oddzielnie — podkreśla Paweł Miller.

Boryszew analizuje jeszcze kilka projektów motoryzacyjnych, m.in. zakup AKT, dostawcy elementów plastikowych do wyposażenia samochodów, a także Meteor Group, niemieckiego producenta uszczelek i wyrobów gumowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane